ورود به سایت

نام کاربريکلمهء عبور    


حدیث روز
مؤمن برادر مؤمن است، او را دشنام نمی دهد، از او دریغ نمی کند، و به او گمان بد نمی برد.

 

بحار الانوار، دار احیاء التزا العربی، جلد 75

 خبرنامه ایمیلی

تاریخ انتشار : سه شنبه 13 مرداد 1394

رئیس جهاد دانشگاهی فارس با بیان اینکه این نهاد انقلابی در سه حوزه فرهنگی، پژوهشی و آموزشی از توانایی‌ها و تجربیات قابل توجهی برخوردار شده است، گفت: گستردگی شبکه‌ای این نهاد در سراسر کشور و مراکز دانشگاهی از ویژگی‌های منحصر به فرد جهاد دانشگاهی است.

 

 

رئیس جهاد دانشگاهی فارس با بیان اینکه این نهاد انقلابی در سه حوزه فرهنگی، پژوهشی و آموزشی از توانایی‌ها و تجربیات قابل توجهی برخوردار شده است، گفت: گستردگی شبکه‌ای این نهاد در سراسر کشور و مراکز دانشگاهی از ویژگی‌های منحصر به فرد جهاد دانشگاهی است.

مسعود رستگار، رئیس جهاد دانشگاهی فارس در گفت‌وگو با خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) از فارس، با اشاره به جایگاه و عملکرد جهاد دانشگاهی در زیرساخت‌های فرهنگی و علمی کشور عنوان کرد: از آنجا که جهاد دانشگاهی به‌عنوان یک نهاد برخاسته از انقلاب فرهنگی، کار و تلاش خستگی‌ناپذیر در حوزه فرهنگ را از وظائف ذاتی خود می‌داند، همواره سیاستگذاری، اجرا و نظارت بر فعالیت‌های فرهنگی را با جدیت هرچه تمام‌تر مدنظر داشته است.
وی افزود: این نهاد به واسطه عضویت در شورای عالی انقلاب فرهنگی در سیاستگذاری‌ و نظارت مشارکت کرده و در مقام اجرا نیز فعالیت‌های فرهنگی گسترده از جمله ایجاد زیرساخت را اولویت خود قرار داده است.
رستگار، ایجاد انجمن‌ها، کانون‌ها و مراکز تخصصی متعدد فرهنگی، ایجاد خبرگزاری وزین دانشجویان ایران(ایسنا) و خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) و خبرگزاری سینا و همچنین مرکز افکارسنجی دانشجویان(ایسپا) که به‌صورت شبکه در سراسر کشور گسترده شده‌اند، را از مصادیق ایجاد زیرساخت‌های فرهنگی و علمی در حوزه‌های زیربنایی دانست.
رئیس جهاد دانشگاهی فارس همچنین به عوامل اعتماد عمومی به این نهاد انقلابی اشاره کرد و گفت: جهاد دانشگاهی پیرو دستور حضرت امام خمینی(ره)، برای اسلامی شدن دانشگاه‌ها تأسیس و این نهاد همواره مورد حمایت و تأیید امام راحل و مقام معظم رهبری بوده است.

تلاش برای اسلامی شدن دانشگاه‌ها، عامل اصلی اعتماد عمومی مردم به جهاد دانشگاهی است
وی ادامه داد: این تأیید و حمایت سرمایه اصلی جهاد دانشگاهی و عامل اصلی اعتماد عمومی مردم است اما طی سی و پنج سال گذشته مردم از طرفی شاهد افتخارآفرینی‌های جهاد دانشگاهی در عرصه‌های ملی و بین‌المللی بوده‌اند و از طرفی نیز خدمات تخصصی این نهاد انقلالبی در حوزه‌های مختلف پزشکی و فنی مهندسی، فرهنگی و آموزشی را لمس کرده و به استناد افکارسنجی‌های معتبر از نحوه عملکرد این نهاد، رضایت قابل ملاحظه‌ای را داشته و نتیجتاً اعتماد لازم را کسب کرده‌اند.
رستگار با اشاره به مأموریت‌هایی که از سوی نظام قابل واگذاری به جهاد دانشگاهی است، عنوان کرد: جهاد دانشگاهی در هر کدام از حوزه‌های سه‌گانه اصلی فعالیت‌های خود یعنی فرهنگی، پژوهشی و آموزشی از توانایی‌ها و تجربیات قابل توجهی برخوردار شده است.
رئیس خبرگزاری ایکنا شعبه فارس با بیان اینکه گستردگی شبکه‌ای این نهاد در سراسر کشور و مراکز دانشگاهی از ویژگی‌های منحصر به فرد جهاد دانشگاهی است، گفت: این نهاد انقلابی در هر کدام از این سه حوزه که بسیار هم گسترده‌اند، توانایی قبول مسئولیت اعم از سیاستگذاری، برنامه‌ریزی، اجرا و نظارت را داشته و متعهد است که با تلاش مجدانه و مدیریت جهادی مأموریت‌های محوله را بر احسن وجه و با موفقیت کامل به انجام رسانده، موجبات رضای الهی و سرافرازی و سربلندی نظام مقدس اسلامی را فراهم آورد.
وی در ادامه سخنان خود در خصوص نقش این نهاد انقلابی در پیشبرد علم و فن‌آوری در آینده به‌ویژه در شرایط پساتحریم، گفت: تولید علم و تبدیل آن به فناوری از اهم وظایف جهاد دانشگاهی به‌شمار می‌رود، عمل به این وظیفه منوط به شرایط خاص نیست. چه در شرایط تحریم و چه در شرایط پس از تحریم تلاش خستگی‌ناپذیر و  خداپسندانه در راستای تولید علم، تبدیل به فناوری، تولید ثروت حاصل از دستاوردهای علمی و ارتقای سطح جامعه در کلیه شئونات سرلوحه کار در جهاد دانشگاهی بوده و هست.

حرکت جهادگرانه جهاد دانشگاهی، ابهت تحریم‌ها را شکست
رئیس جهاد دانشگاهی فارس تصریح کرد: آنچه مسلم است اینکه حذف یا کاهش وابستگی و حرکت در مسیر استقلال کشور حلاوتی وصف ناشدنی برای جهادگر دانشگاهی به همراه دارد و خوشبختانه در ایام اوج تحریم‌ها، حرکت جهادگرانه و دستاوردهای فوق تصور دانشمندان ایرانی در نهادهای مختلف از جمله جهاد دانشگاهی، ابهت تحریم‌ها را شکسته و تاثیرگذاری آنها در ابعاد مختلف را به حداقل رسانید، تا جایی که تحریم کنندگان را متحیر و وادار به لغو و کاهش تحریم‌ها کرد و امروز شاهد لحظه شماری آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها برای حضور و تعامل با ایران اسلامی هستیم.

فعالیت‌های جهاد دانشگاهی موجب توانمندسازی دانشگاهیان شده است
وی در پاسخ به این سئوال که چرا حفظ جهاد دانشگاهی به‌عنوان یک مرکز علمی و تحقیقاتی در دانشگاه‌ها، همچنان ضرورت دارد؟ گفت: اصولاً نام جهاد دانشگاهی با تحقیقات و آن هم در دانشگاه و مراکز علمی مترادف است، منابع انسانی جهاد دانشگاهی محصول دانشگاه است و خوشبختانه فعالیت‌های جهاد دانشگاهی موجب ارتقای سطح علمی و فرهنگی دانشگاه‌ها، توانمندسازی دانشگاهیان و ایجاد انگیزه مضاعف در ایشان شده است.
رستگار تاکید کرد: جهاد دانشگاهی از درون دانشگاه و با نگرش و رویکردی جدید که همان جهت دهی تلاش دانشجویان و دانشگاهیان در راستای  رفع وابستگی‌ها و استقلال علمی و فرهنگی کشور بود، بروز و ظهور پیدا کرد. در حال حاضر نیز ارتقاء دستاوردهای علمی دانشگاهیان و تبدیل آنها به فن‌آوری و تولید ثروت ملی، وظیفه‌ای است که بدون حضور فعال دانشگاهیان در جهاد دانشگاهی و هم‌افزایی توانمندی‌های دانشگاه و جهاد دانشگاهی امکان‌پذیر نیست.

ترویج روحیه جهادی در دانشگاه‌ها، نتیجه غیرقابل انکار تداوم حضور جهاد دانشگاهی است
رئیس جهاد دانشگاهی استان فارس گفت: از نتایج غیرقابل انکار تداوم حضور جهاد دانشگاهی در دانشگاه‌ها، تربیت مدیران متعهد و متخصص برای آینده کشور و ترویج روحیه جهادی در بین دانشجویان و دانشگاهیان است. همانگونه که بسیاری از نمایندگان مجلس شورای اسلامی و مدیران ارشد موفق استان فارس و کشور سابقه عضویت یا همکاری با جهاد دانشگاهی را داشته‌اند، در آینده نیز دانشجویان و اساتید همکار جهاد دانشگاهی نقش آفرینان عرصه‌های مختلف مدیریتی کشور خواهند بود.
رئیس خبرگزاری ایکنا شعبه فارس در پاسخ به اینکه نقش جهادد انشگاهی در اجرای نقشه جامع علمی کشور و پیشبرد اهداف دولت چیست؟ گفت: سیاست راهبردی جهاد دانشگاهی تبعیت از رهبری فرزانه انقلاب و حمایت از قوای سه گانه و از جمله دولت بوده و هست.

رستگار بیان کرد: دیدگاه‌های دولت تدبیر و امید، با دیدگاه‌های جهاد دانشگاهی قرابت بسیاری دارد و لذا جهاد دانشگاهی می‌تواند بیش از پیش در برنامه‌ریزی و اجرای سیاست‌های دولت تدبیر و امید نقش آفرینی کرده و با قبول ماموریت‌ها و مسئولیت‌های بزرگتر و از طریق همراهی و هم‌افزایی، نویدبخش موفقیت‌های روزافزون ملی و بین‌المللی دولت و نظام مقدس جمهوری اسلامی به‌ویژه در شرایط پس از تحریم  باشد.
گزارش تصویری
رونمایی از سایت جدید جهاد دانشگاهی استان فارس

به مناسبت 16 مردادماه سالروز تشکیل جهاد دانشگاهی، از صفحه جدید سایت جهاد دانشگاهی استان فارس به صورت آزمایشی رونمایی ...
سردبیر ایسنای فارس به‌عنوان جهادگر نمونه‌ی کشور برگزیده شد

سردبیر و خبرنگار خبرگزاری دانشجویان (ایسنا) منطقه‌ی فارس، به عنوان جهادگر نمونه‌ی کشور برگزیده شد.
رییس جهاددانشگاهی فارس:  جهاددانشگاهی با تمام ظرفیت در خدمت ارتقاء توان تولید ملی است

رییس جهاددانشگاهی فارس تصریح کرد که امروز این نهاد انقلابی با تمام توان تخصصی و تجهیزاتی خود آماده کمک به ...
استاندار فارس به مناسبت سالروز تاسیس جهاددانشگاهی:  ورود عالمانه جهاددانشگاهی برای رفع کاستی‌ها در فارس لازم است

استاندار فارس معتقد است جهاد دانشگاهی در حوزه مسائل پیش روی این استان باید با کنکاش و نگاه عالمانه ورود ...
مراسم تجلیل از پیشکسوتان جهاددانشگاهی فارس برگزار شد

رئيس جهاد دانشگاهي استان فارس با تصریح اینکه امروز مشکلات اعضای جهاددانشگاهی کمتر از گذشته است، تصریح کرد که با ...


آمار سایت
بازدید امروز: 38
بازدید ماه:2353
بازدید کل:325477

اوقات شرعی
اوقات شرعی


خبرنامه پیامکی