ورود به سایت

نام کاربريکلمهء عبور    


حدیث روز
مؤمن برادر مؤمن است، او را دشنام نمی دهد، از او دریغ نمی کند، و به او گمان بد نمی برد.

 

بحار الانوار، دار احیاء التزا العربی، جلد 75

 خبرنامه ایمیلی

تاریخ انتشار : شنبه 16 مرداد 1395

رئيس جهاددانشگاهي استان فارس اعتقاد دارد كه اين نهاد انقلابي، داراي گسترده‌ترين شبكه آموزش و پژوهش و فرهنگ در سطح كشور به‌شمار مي‌رود كه به‌دليل برخورداري از توانمندي‌هاي نيروي انساني و گرفتار نبودن در بروكراسي‌هاي اداري رايج، عملكردي تاثيرگذار در اين حوزه‌ها داشته است.

 

رئيس جهاددانشگاهي استان فارس اعتقاد دارد كه اين نهاد انقلابي، داراي گسترده‌ترين شبكه آموزش و پژوهش و فرهنگ در سطح كشور به‌شمار مي‌رود كه به‌دليل برخورداري از توانمندي‌هاي نيروي انساني و گرفتار نبودن در بروكراسي‌هاي اداري رايج، عملكردي تاثيرگذار در اين حوزه‌ها داشته است.

به گزارش ايسنا منطقه فارس،‌ مسعود رستگار چهارشنبه 13 مرداد در يك كنفرانس خبري ضمن گرامي‌داشت سالروز تشكيل جهاددانشگاهي، به تشريح وظايف و دست‌آوردهاي اين نهادي علمي، پژوهشي، فرهنگي در 2 بعد ملي و استاني پرداخت و بر اين نكته تاكيد كرد كه علي‌رغم تمام نامهرباني‌ها، جهادگران دانشگاهي همچنان به شكلي پررنگ در تمام عرصه‌هايي كه وظايف تعريف شده‌اي دارند، به حضور تاثيرگذار خود تداوم خواهند داد.

رستگار گفت: نيل به استقلال و ضرورت حفظ استقلال كشور از مهم‌ترين شئوناتي است كه جهاد دانشگاهي به خاطر آنها تشكيل شد و فعاليت‌هاي خود را تداوم بخشيد. به اين معنا كه اعتلاي كشور يك ضرورت است كه به شكل مداوم بايد مد نظر قرار گيرد و بحث گسستن بندهاي وابستگي، تداوم حضور و فعاليت جهادگران دانشگاهي را ضرورت بخشيده است.

وي با اشاره به اينكه حضرت امام(ره) با همين نگاه و ديدگاه، امر به تاسيس جهاددانشگاهي دادند و مقام معظم رهبري نيز همواره بحث تداوم فعاليت اين نهاد انقلابي را به‌عنوان يك ضرورت مد نظر داشته و دارند، گفت: آنچه مسلم است در 36 سالي كه از عمر اين نهاد مقدس و پربركت مي‌گذرد فعاليت‌هاي بسياري در حوزه‌هاي مختلف علمي، پژوهشي، آموزشي و فرهنگي انجام شده و در حال انجام است.

رستگار حوزه‌هاي اصلي فعاليت جهاددانشگاهي را در 4 بخش فرهنگي، پژوهشي، آموزشي و توانمندسازي و اشتغال فارغ‌التحصيلان دانشگاهي عنوان و اضافه كرد: هم‌اينك در حوزه آموزش در 2 بخش بلند مدت و كوتاه مدت، در مقاطع و رشته‌هاي مختلف موضوع آموزش را ساماندهي و دنبال كرده‌ايم به‌طوريكه در بحث آموزش‌هاي بلندمدت تا مقطع فرادكترا هم‌اينك دانشجوياني در دانشگاهها و پژوهشگاههاي جهاد مشغول تحصیل هستند.

وي با بيان اينكه ضرورت همياري جهاددانشگاهي در موضوع اشتغال فارغ‌التحصيلان دانشگاهي و تجاري‌سازي دست‌آوردهاي پژوهشي دانشگاهيان، از اواخر دوره رياست جمهوري آقاي خاتمي به وظايف جهاددانشگاهي اضافه شد، گفت: در بخش پژوهشي، در هر حوزه‌اي كه ضرورتي وجود داشته و ملزومات فراهم بوده، جهاددانشگاهي حضوري پررنگ و تاثيرگذار داشته است.

رستگار با اشاره به تدوين، تصويب و ابلاغ نقشه جامع علمي كشور توسط شوراي عالي انقلاب فرهنگي، گفت: به واسطه همكاري جهاد دانشگاهي به‌عنوان يكي از اعضاي موثر شوراي عالي انقلاب فرهنگي، سند ايفاي نقش جهاددانشگاهي در اين نقشه، تدوين شده و ملاك عمل در حوزه‌هاي مختلف قرار گرفته است.

او با تصريح اينكه استقلال كشور، صلاح مردم و دين با نگاه دقيق و كارشناسانه رهبر فرزانه انقلاب، تشخيص داده شده و بر همين اساس شعارهاي سال انتخاب و از سوي ايشان ابلاغ مي‌شود، گفت: تمام مسئولان كشور به‌نوعي با مشخص شدن شعار سال، مكلف به حركت در راستاي تحقق آن خواهند بود.

رستگار با يادآوري اينكه امسال مقام معظم رهبري شعار اقتصاد مقاومتي؛ اقدام و عمل را مطرح فرمودند، گفت: اعتقاد من اين است كه مقام معظم رهبري، به اين دليل موضوع اقدام و عمل را مطرح فرمودند تا تاكيدي داشته باشند بر ضرورت پرهيز از شعار و شعار دادن و ضرورت ورود عملياتي به موضوع اقتصاد مقاومتي و قطعا بايد يكي از ملاك‌هاي مهم ارزيابي هر مسئول و دستگاهي، اقدامات عملي در اين زمينه باشد.

او تصريح كرد: تمام اقدامات جهاددانشگاهي، فعاليت‌هايي جهادگونه بوده است و اعتقاد دارم كه اگر روزي يك پيمانه و ظرفي گذاشته شده و اقدامات هر دستگاهي در تبعيت از فرمایشات مقام معظم رهبري سنجيده شود، بي‌ترديد جهاددانشگاهي نمره قبولي مي‌گيرد و اميدوارم كه ساير دستگاه‌هاي فعال نظام هم نمره قبولي بگيرند.

رستگار با يادآوري اينكه كارنامه جهاددانشگاهي از ابتداي تاسيس تاكنون نشان‌دهنده ورودي موفق به عرصه‌هاي مختلف پژوهشي است، گفت: در دوران دفاع مقدس، ما ورودي موفق و تاثيرگذار در حوزه‌هاي مختلف دفاعي چه در سطح ملي چه استاني داشتيم و در شيراز مباحث مهمي نظير کشف مدارات موشك‌هاي فونيكس و مهندسي معكوس سيستم‌هاي پروازي و راداري و همچنين در موضوع مسيرياب‌هاي الكترونيكي انجام شد.

رئيس جهاددانشگاهي فارس با بيان اينكه اين نهاد انقلابي در سال‌هاي گذشته در حوزه رفع نيازهاي صنايع، اقدامات متعددي انجام داده است، گفت: جهاددانشگاهي يك نهاد علمي عرضه محور است، هر جا كه اعلام نياز شود جهاددانشگاهي خود را مكلف به رفع نياز مي‌داند و با اتكا به ظرفيت عظيم نيروي انساني متخصص كه مشتمل بر حدود 2200 نيروي فعال در حوزه پژوهش است، اقدامات ارزنده‌اي انجام داده است.

وي توليد سيستم‌هاي فرستنده AM و FM مورد استفاده در صدا و سيماي ايران را آخرين دست‌آوردهاي پژوهشي صنعتي جهاددانشگاهي كشور اعلام و اضافه كرد: در بخش‌هايي مانند توليد دكل‌هاي حفاري خشكي و دريايي، مته‌هاي حفاري، پهبادها و هواپيماهاي فوق سبك، پيش‌ران‌هاي لوكوموتيو و در بخش‌هاي الكترونيك،‌ الكترومكانيك و الكتريكی، فعاليت‌هاي پژوهشي مطلوبي انجام شده و اكنون بخشي از دست‌آوردهاي ما در قطارشهري مشهد مورد استفاده قرار گرفته است.

رستگار توليد دروازه‌هاي ورود و خروج به اداره‌ها و سازمان‌هاي دولتي و سيستم‌هاي كنترل متروUPS، ها و شارژرها در جهاددانشگاهي را يادآور و متذكر شد: توليدات جهاددانشگاهي قطعا بهتر از نمونه‌هاي خارجي است و تاكيد داريم كه هرجا وارداتي وجود داشت، مي‌توان با استفاده از توان داخلي، توليدات مطلوب‌تري به لحاظ كيفي توليد كرد.

او با بيان اينكه در حوزه پزشكي اقدامات بسيار زياد و ارزنده‌اي توسط جهاددانشگاهي در سطح ملي و استاني انجام شده است، اقدامات اجرايي شده در پژوهشكده رويان، سلول‌هاي بنيادي، بانك خون، مباحث درمان ناباروري و سلول‌درماني و توليد دارو را مد نظر قرار داد.

رستگار گفت: جهاددانشگاهي دست‌آوردهاي بسياري را در بحث سلول‌درماني داشته كه وارد مرحله باليني شده است و در بخش توليد داروهاي مقاومت در برابر اثرات سكته، درمان سرطان و درمان ديابت، اقدامات بسيار ارزنده‌اي انجام شده است.

رئيس جهاددانشگاهي استان فارس، به اقدامات انجام شده در درمان انواع زخم‌ها، سوختگي‌ها و ... اشاره و خاطرنشان كرد: در حوزه علوم انساني نيز اقدامات متعدد و تاثيرگذاري را دنبال كرده‌ايم كه به‌عنوان مثال در استان فارس و با توجه به طرح موضوع سبك زندگي و مقابله با بروز ناهنجاري‌هايي نظير طلاق، مبحث "خانواده كارآمد" را تعريف و پروپوزالي را در اين بخش تهيه كرديم.

رستگار با بيان اينكه پروپوزال تهيه شده در جلسات شوراي فرهنگ عمومي طرح و ارائه شده است، گفت: هزينه اجراي اين طرح 480 ميليون تومان برآورد و اعلام شد كه جهاددانشگاهي آمادگي تامين 50 درصد هزينه را دارد و 50 درصد باقيمانده نيز از سوي ساير نهادهاي فرهنگي و تاثيرگذار در مباحث خانواده تامين شود.

وي با ابراز تاسف از اجرايي نشدن اين طرح، گفت: در كشور ما اعتقاد به انجام اقدامات جزيره‌اي و بخشي در يك موضوع به معضل تبديل شده است در حاليكه ما اعتقاد داريم اگر قرار است كار بزرگي انجام شود ابتدا بايد طرح كلي مشخص شده و بعد وظايف هر بخش متناسب با ظرفيت و توان و تخصص به دستگاه‌هاي مختلف واگذار شود اما برخي چنين اعتقادي ندارند و به‌دنبال آن هستند كه كارهاي كوچك انجام شده در بخش‌هاي مختلف را جمع كرده و براي انجام يك اقدام بزرگ سر هم بزنند كه عملا امکانپذیر نخواهد بود.

رستگار همچنين به اقدامات انجام شده توسط جهاددانشگاهي فارس در حوزه فناوري نانو اشاره و خاطرنشان كرد: در استان فارس طرح‌هاي پژوهشي خوبي را در زمينه لاستيك و پلاستيك دنبال كرده و به نتيجه رسانده‌ايم. يعني با استفاده از فناوري نانو، كيفيت لاستيك را بارها افزايش داده‌ايم تا عمر لاستيك، قدرت ترمزپذيري، انعطاف و ميزان سائيدگي، تحت تاثيرقرار گيرد.

او با يادآوري اينكه پژوهش انجام شده توسط جهاددانشگاهي فارس در مرحله آزمايشگاهي جواب اطمينان‌بخشي دريافت و به مسئولان استان، نمايندگان مجلس و فعالان حوزه صنعت، معرفي شده است، استقبال از اين طرح براي صنعتي شدن را كمرنگ توصيف كرد.

رستگار با تصريح اينكه علي‌رغم برخي نامهرباني‌ها و كم لطفي‌ها و كمبود بودجه و اعتبارات، جهادگران دانشگاهي در سراسر كشور قطعا در صحنه خواهند ماند و به وظيفه خود عمل خواهند كرد، گفت: بضاعت نيروي انساني جهاددانشگاهي بسيار بالا است و اگر توان مالي بالايي هم وجود داشت قطعا بسياري از محصولات پژوهشي را خودمان به عرصه توليد مي‌رسانديم اما وظيفه جهاد دانشگاهي، به نتيجه رساندن پژوهش تا بعد از مرحله آزمايشگاهي است.

رئيس جهاددانشگاهي فارس البته ضرورت حضور پررنگ‌تر اين نهاد در عرصه رسانه‌ها و اطلاع‌رساني را يادآور و متذكر شد: جهاددانشگاهي در فارس آمادگي كامل دارد كه زمينه و بستر را براي حضور دست‌آوردهاي ملي اين نهاد در استان را فراهم كند و در اين زمينه با تاكيد بر لزوم تداوم حمايت مسئولان، از همكاري خيرين و سرمايه‌گذاران هم استقبال كرده و مي‌كند.

رستگار آمادگي جهاددانشگاهي فارس براي استفاده از تمام ظرفيت‌هاي خود در راستاي توسعه و پيشرفت استان را مورد تاكيد قرار داد و گفت: با حمايت مسئولان استاني و خيرين و سرمايه‌گذاران، مي‌توانيم در آينده بسيار نزديك دستاوردهاي حوزه پژوهشي جهاد دانشگاهي در حوزه‌هاي بهداشت و درمان را در شيراز به منصه بروز و ظهور برسانيم تا همه نيازمندان به اين خدمات امكان استفاده مطلوب را داشته باشند.

او با اشاره به احداث يك ساختمان جديد براي تامين فضاي فيزيكي مناسب، گفت: با دانشگاه علوم پزشكي شيراز در حال رايزني هستيم كه خدمات جهاددانشگاهي را در حوزه‌هاي درمان ناباروري، سلول‌درماني و درمان زخم به‌عنوان سه دست‌آورد علمي بزرگ كه وارد مراحل باليني شده است، به فارس و شيراز بياوريم.

رستگار همچنين در توضيح اقدامات آموزشي به وجود مركز آموزش علمي و كاربردي جهاددانشگاهي در شيراز اشاره و اضافه كرد: اين نهاد، علاوه بر شيراز در 8 شهرستان استان فارس، دوره‌هاي آموزش كوتاه مدت را در رشته‌هاي مختلف و متنوع عرضه كرده است.

او با بيان اينكه رشته‌هاي آموزش كوتاه مدت تنها در حوزه پزشكي، 200 رشته واسطه‌اي را شامل مي‌شود، گفت: در رشته‌هاي صنعتي و فني و مهندسي، تعداد رشته‌ها بسيار بيشتر و عمدتا در جهت توانمند‌سازي و آموزش فارغ‌التحصيلان رشته‌هاي دانشگاهي است. به‌عنوان مثال آموزش دوره‌هاي ايمپلنت مقدماتي و پيشرفته براي دندان‌پزشكان.

رستگار گفت: در حوزه فعاليت‌هاي فرهنگي، جهاددانشگاهي سه خبرگزاري مهم را تاسیس و در اختيار دارد كه شامل خبرگزاري دانشجويان ايران، خبرگزاري بين‌المللي قرآني و خبرگزاري سينا است. از طرفي یکی از مهمترين مراكز افكارسنجي كشور كه مورد وثوق دستگاه‌هاي مختلف نظام قرار دارد، به نام ايسپا، زيرمجموعه جهاددانشگاهي به‌شمار مي‌رود.

رئيس جهاددانشگاهي استان فارس از دنبال شدن توافقاتي براي اجراي طرح افكارسنجي در خصوص طرح پزشك خانواده با همكاري دانشگاه علوم پزشكي شيراز خبر داد و گفت: با توجه به علاقه‌مندي آقاي دكتر ايمانيه، اميدواريم طي هفته‌هاي آينده در اين خصوص به نتايج خوبي دست‌پيدا كنيم.

رستگار تصريح كرد كه تبعيت محض از رهبري و حمايت كامل از دولت‌هاي مورد تائيد رهبري، ويژگي جهاددانشگاهي بوده است، گفت: رويكرد ما در هيچ يك از دولت‌ها تفاوت فاحشی نداشته است، اما اين واقعيت را بگويم كه حداقل در استان فارس در دولت تدبیر و امید، چيزي فراتر از حمايت‌هاي انجام شده در دوران دولتهای قبل را شاهد نبوده‌ايم.

رئيس جهاددانشگاهي استان فارس همچنين به اقدامات شاخص اين نهاد در بخش گوهر سنگ‌ها اشاره و با يادآوري اينكه جهاددانشگاهي فارس اولين دستگاه و مجموعه‌اي بود كه سال‌ها قبل به اين حوزه ورود و سمينار و كارگاه‌هايي برگزار كرد، گفت: اخيرا كارگروه گوهرسنگ‌ها در استانداري فارس راه‌اندازي شده حال آنكه نام و نقش جهاددانشگاهي در اين كارگروه گنجانده نشده است.

رستگار با اشاره به ظرفيت‌هاي موجود در بخش گوهرسنگ‌ها براي ايجاد اشتغال و توليد ثروت، توان جهاددانشگاهي در اين بخش را مطلوب ارزيابي و اضافه كرد: اخيرا در سفري كه به شهرستان داراب انجام شد، نماينده مردم داراب در مجلس و فرماندار داراب و خیرین محلی براي راه‌اندازي يك مجتمع شناسايي، طراحي و توليد زيورآلات سنگي، مذاكراتي انجام شده و همه ابراز تمايل كرده‌اند.

رئيس جهاددانشگاهي فارس تصريح كرد: اين نهاد 100 درصد آماده‌ است كه براي تامين نيازهاي استان در بخش‌هاي مختلف از تمام ظرفيت‌هاي ملي جهاددانشگاهي استفاده كند.

به گزارش ايسنا، 16 مردادماه سالروز تاسيس جهاددانشگاهي در كشور است.


رئيس جهاددانشگاهي استان فارس اعتقاد دارد كه اين نهاد انقلابي، داراي گسترده‌ترين شبكه آموزش و پژوهش و فرهنگ در سطح كشور به‌شمار مي‌رود كه به‌دليل برخورداري از توانمندي‌هاي نيروي انساني و گرفتار نبودن در بروكراسي‌هاي اداري رايج، عملكردي تاثيرگذار در اين حوزه‌ها داشته است.

به گزارش ايسنا منطقه فارس،‌ مسعود رستگار چهارشنبه 13 مرداد در يك كنفرانس خبري ضمن گرامي‌داشت سالروز تشكيل جهاددانشگاهي، به تشريح وظايف و دست‌آوردهاي اين نهادي علمي، پژوهشي، فرهنگي در 2 بعد ملي و استاني پرداخت و بر اين نكته تاكيد كرد كه علي‌رغم تمام نامهرباني‌ها، جهادگران دانشگاهي همچنان به شكلي پررنگ در تمام عرصه‌هايي كه وظايف تعريف شده‌اي دارند، به حضور تاثيرگذار خود تداوم خواهند داد.

رستگار گفت: نيل به استقلال و ضرورت حفظ استقلال كشور از مهم‌ترين شئوناتي است كه جهاد دانشگاهي به خاطر آنها تشكيل شد و فعاليت‌هاي خود را تداوم بخشيد. به اين معنا كه اعتلاي كشور يك ضرورت است كه به شكل مداوم بايد مد نظر قرار گيرد و بحث گسستن بندهاي وابستگي، تداوم حضور و فعاليت جهادگران دانشگاهي را ضرورت بخشيده است.

وي با اشاره به اينكه حضرت امام(ره) با همين نگاه و ديدگاه، امر به تاسيس جهاددانشگاهي دادند و مقام معظم رهبري نيز همواره بحث تداوم فعاليت اين نهاد انقلابي را به‌عنوان يك ضرورت مد نظر داشته و دارند، گفت: آنچه مسلم است در 36 سالي كه از عمر اين نهاد مقدس و پربركت مي‌گذرد فعاليت‌هاي بسياري در حوزه‌هاي مختلف علمي، پژوهشي، آموزشي و فرهنگي انجام شده و در حال انجام است.

رستگار حوزه‌هاي اصلي فعاليت جهاددانشگاهي را در 4 بخش فرهنگي، پژوهشي، آموزشي و توانمندسازي و اشتغال فارغ‌التحصيلان دانشگاهي عنوان و اضافه كرد: هم‌اينك در حوزه آموزش در 2 بخش بلند مدت و كوتاه مدت، در مقاطع و رشته‌هاي مختلف موضوع آموزش را ساماندهي و دنبال كرده‌ايم به‌طوريكه در بحث آموزش‌هاي بلندمدت تا مقطع فرادكترا هم‌اينك دانشجوياني در دانشگاهها و پژوهشگاههاي جهاد مشغول تحصیل هستند.

وي با بيان اينكه ضرورت همياري جهاددانشگاهي در موضوع اشتغال فارغ‌التحصيلان دانشگاهي و تجاري‌سازي دست‌آوردهاي پژوهشي دانشگاهيان، از اواخر دوره رياست جمهوري آقاي خاتمي به وظايف جهاددانشگاهي اضافه شد، گفت: در بخش پژوهشي، در هر حوزه‌اي كه ضرورتي وجود داشته و ملزومات فراهم بوده، جهاددانشگاهي حضوري پررنگ و تاثيرگذار داشته است.

رستگار با اشاره به تدوين، تصويب و ابلاغ نقشه جامع علمي كشور توسط شوراي عالي انقلاب فرهنگي، گفت: به واسطه همكاري جهاد دانشگاهي به‌عنوان يكي از اعضاي موثر شوراي عالي انقلاب فرهنگي، سند ايفاي نقش جهاددانشگاهي در اين نقشه، تدوين شده و ملاك عمل در حوزه‌هاي مختلف قرار گرفته است.

او با تصريح اينكه استقلال كشور، صلاح مردم و دين با نگاه دقيق و كارشناسانه رهبر فرزانه انقلاب، تشخيص داده شده و بر همين اساس شعارهاي سال انتخاب و از سوي ايشان ابلاغ مي‌شود، گفت: تمام مسئولان كشور به‌نوعي با مشخص شدن شعار سال، مكلف به حركت در راستاي تحقق آن خواهند بود.

رستگار با يادآوري اينكه امسال مقام معظم رهبري شعار اقتصاد مقاومتي؛ اقدام و عمل را مطرح فرمودند، گفت: اعتقاد من اين است كه مقام معظم رهبري، به اين دليل موضوع اقدام و عمل را مطرح فرمودند تا تاكيدي داشته باشند بر ضرورت پرهيز از شعار و شعار دادن و ضرورت ورود عملياتي به موضوع اقتصاد مقاومتي و قطعا بايد يكي از ملاك‌هاي مهم ارزيابي هر مسئول و دستگاهي، اقدامات عملي در اين زمينه باشد.

او تصريح كرد: تمام اقدامات جهاددانشگاهي، فعاليت‌هايي جهادگونه بوده است و اعتقاد دارم كه اگر روزي يك پيمانه و ظرفي گذاشته شده و اقدامات هر دستگاهي در تبعيت از فرمایشات مقام معظم رهبري سنجيده شود، بي‌ترديد جهاددانشگاهي نمره قبولي مي‌گيرد و اميدوارم كه ساير دستگاه‌هاي فعال نظام هم نمره قبولي بگيرند.

رستگار با يادآوري اينكه كارنامه جهاددانشگاهي از ابتداي تاسيس تاكنون نشان‌دهنده ورودي موفق به عرصه‌هاي مختلف پژوهشي است، گفت: در دوران دفاع مقدس، ما ورودي موفق و تاثيرگذار در حوزه‌هاي مختلف دفاعي چه در سطح ملي چه استاني داشتيم و در شيراز مباحث مهمي نظير کشف مدارات موشك‌هاي فونيكس و مهندسي معكوس سيستم‌هاي پروازي و راداري و همچنين در موضوع مسيرياب‌هاي الكترونيكي انجام شد.

رئيس جهاددانشگاهي فارس با بيان اينكه اين نهاد انقلابي در سال‌هاي گذشته در حوزه رفع نيازهاي صنايع، اقدامات متعددي انجام داده است، گفت: جهاددانشگاهي يك نهاد علمي عرضه محور است، هر جا كه اعلام نياز شود جهاددانشگاهي خود را مكلف به رفع نياز مي‌داند و با اتكا به ظرفيت عظيم نيروي انساني متخصص كه مشتمل بر حدود 2200 نيروي فعال در حوزه پژوهش است، اقدامات ارزنده‌اي انجام داده است.

وي توليد سيستم‌هاي فرستنده AM و FM مورد استفاده در صدا و سيماي ايران را آخرين دست‌آوردهاي پژوهشي صنعتي جهاددانشگاهي كشور اعلام و اضافه كرد: در بخش‌هايي مانند توليد دكل‌هاي حفاري خشكي و دريايي، مته‌هاي حفاري، پهبادها و هواپيماهاي فوق سبك، پيش‌ران‌هاي لوكوموتيو و در بخش‌هاي الكترونيك،‌ الكترومكانيك و الكتريكی، فعاليت‌هاي پژوهشي مطلوبي انجام شده و اكنون بخشي از دست‌آوردهاي ما در قطارشهري مشهد مورد استفاده قرار گرفته است.

رستگار توليد دروازه‌هاي ورود و خروج به اداره‌ها و سازمان‌هاي دولتي و سيستم‌هاي كنترل متروUPS، ها و شارژرها در جهاددانشگاهي را يادآور و متذكر شد: توليدات جهاددانشگاهي قطعا بهتر از نمونه‌هاي خارجي است و تاكيد داريم كه هرجا وارداتي وجود داشت، مي‌توان با استفاده از توان داخلي، توليدات مطلوب‌تري به لحاظ كيفي توليد كرد.

او با بيان اينكه در حوزه پزشكي اقدامات بسيار زياد و ارزنده‌اي توسط جهاددانشگاهي در سطح ملي و استاني انجام شده است، اقدامات اجرايي شده در پژوهشكده رويان، سلول‌هاي بنيادي، بانك خون، مباحث درمان ناباروري و سلول‌درماني و توليد دارو را مد نظر قرار داد.

رستگار گفت: جهاددانشگاهي دست‌آوردهاي بسياري را در بحث سلول‌درماني داشته كه وارد مرحله باليني شده است و در بخش توليد داروهاي مقاومت در برابر اثرات سكته، درمان سرطان و درمان ديابت، اقدامات بسيار ارزنده‌اي انجام شده است.

رئيس جهاددانشگاهي استان فارس، به اقدامات انجام شده در درمان انواع زخم‌ها، سوختگي‌ها و ... اشاره و خاطرنشان كرد: در حوزه علوم انساني نيز اقدامات متعدد و تاثيرگذاري را دنبال كرده‌ايم كه به‌عنوان مثال در استان فارس و با توجه به طرح موضوع سبك زندگي و مقابله با بروز ناهنجاري‌هايي نظير طلاق، مبحث "خانواده كارآمد" را تعريف و پروپوزالي را در اين بخش تهيه كرديم.

رستگار با بيان اينكه پروپوزال تهيه شده در جلسات شوراي فرهنگ عمومي طرح و ارائه شده است، گفت: هزينه اجراي اين طرح 480 ميليون تومان برآورد و اعلام شد كه جهاددانشگاهي آمادگي تامين 50 درصد هزينه را دارد و 50 درصد باقيمانده نيز از سوي ساير نهادهاي فرهنگي و تاثيرگذار در مباحث خانواده تامين شود.

وي با ابراز تاسف از اجرايي نشدن اين طرح، گفت: در كشور ما اعتقاد به انجام اقدامات جزيره‌اي و بخشي در يك موضوع به معضل تبديل شده است در حاليكه ما اعتقاد داريم اگر قرار است كار بزرگي انجام شود ابتدا بايد طرح كلي مشخص شده و بعد وظايف هر بخش متناسب با ظرفيت و توان و تخصص به دستگاه‌هاي مختلف واگذار شود اما برخي چنين اعتقادي ندارند و به‌دنبال آن هستند كه كارهاي كوچك انجام شده در بخش‌هاي مختلف را جمع كرده و براي انجام يك اقدام بزرگ سر هم بزنند كه عملا امکانپذیر نخواهد بود.

رستگار همچنين به اقدامات انجام شده توسط جهاددانشگاهي فارس در حوزه فناوري نانو اشاره و خاطرنشان كرد: در استان فارس طرح‌هاي پژوهشي خوبي را در زمينه لاستيك و پلاستيك دنبال كرده و به نتيجه رسانده‌ايم. يعني با استفاده از فناوري نانو، كيفيت لاستيك را بارها افزايش داده‌ايم تا عمر لاستيك، قدرت ترمزپذيري، انعطاف و ميزان سائيدگي، تحت تاثيرقرار گيرد.

او با يادآوري اينكه پژوهش انجام شده توسط جهاددانشگاهي فارس در مرحله آزمايشگاهي جواب اطمينان‌بخشي دريافت و به مسئولان استان، نمايندگان مجلس و فعالان حوزه صنعت، معرفي شده است، استقبال از اين طرح براي صنعتي شدن را كمرنگ توصيف كرد.

رستگار با تصريح اينكه علي‌رغم برخي نامهرباني‌ها و كم لطفي‌ها و كمبود بودجه و اعتبارات، جهادگران دانشگاهي در سراسر كشور قطعا در صحنه خواهند ماند و به وظيفه خود عمل خواهند كرد، گفت: بضاعت نيروي انساني جهاددانشگاهي بسيار بالا است و اگر توان مالي بالايي هم وجود داشت قطعا بسياري از محصولات پژوهشي را خودمان به عرصه توليد مي‌رسانديم اما وظيفه جهاد دانشگاهي، به نتيجه رساندن پژوهش تا بعد از مرحله آزمايشگاهي است.

رئيس جهاددانشگاهي فارس البته ضرورت حضور پررنگ‌تر اين نهاد در عرصه رسانه‌ها و اطلاع‌رساني را يادآور و متذكر شد: جهاددانشگاهي در فارس آمادگي كامل دارد كه زمينه و بستر را براي حضور دست‌آوردهاي ملي اين نهاد در استان را فراهم كند و در اين زمينه با تاكيد بر لزوم تداوم حمايت مسئولان، از همكاري خيرين و سرمايه‌گذاران هم استقبال كرده و مي‌كند.

رستگار آمادگي جهاددانشگاهي فارس براي استفاده از تمام ظرفيت‌هاي خود در راستاي توسعه و پيشرفت استان را مورد تاكيد قرار داد و گفت: با حمايت مسئولان استاني و خيرين و سرمايه‌گذاران، مي‌توانيم در آينده بسيار نزديك دستاوردهاي حوزه پژوهشي جهاد دانشگاهي در حوزه‌هاي بهداشت و درمان را در شيراز به منصه بروز و ظهور برسانيم تا همه نيازمندان به اين خدمات امكان استفاده مطلوب را داشته باشند.

او با اشاره به احداث يك ساختمان جديد براي تامين فضاي فيزيكي مناسب، گفت: با دانشگاه علوم پزشكي شيراز در حال رايزني هستيم كه خدمات جهاددانشگاهي را در حوزه‌هاي درمان ناباروري، سلول‌درماني و درمان زخم به‌عنوان سه دست‌آورد علمي بزرگ كه وارد مراحل باليني شده است، به فارس و شيراز بياوريم.

رستگار همچنين در توضيح اقدامات آموزشي به وجود مركز آموزش علمي و كاربردي جهاددانشگاهي در شيراز اشاره و اضافه كرد: اين نهاد، علاوه بر شيراز در 8 شهرستان استان فارس، دوره‌هاي آموزش كوتاه مدت را در رشته‌هاي مختلف و متنوع عرضه كرده است.

او با بيان اينكه رشته‌هاي آموزش كوتاه مدت تنها در حوزه پزشكي، 200 رشته واسطه‌اي را شامل مي‌شود، گفت: در رشته‌هاي صنعتي و فني و مهندسي، تعداد رشته‌ها بسيار بيشتر و عمدتا در جهت توانمند‌سازي و آموزش فارغ‌التحصيلان رشته‌هاي دانشگاهي است. به‌عنوان مثال آموزش دوره‌هاي ايمپلنت مقدماتي و پيشرفته براي دندان‌پزشكان.

رستگار گفت: در حوزه فعاليت‌هاي فرهنگي، جهاددانشگاهي سه خبرگزاري مهم را تاسیس و در اختيار دارد كه شامل خبرگزاري دانشجويان ايران، خبرگزاري بين‌المللي قرآني و خبرگزاري سينا است. از طرفي یکی از مهمترين مراكز افكارسنجي كشور كه مورد وثوق دستگاه‌هاي مختلف نظام قرار دارد، به نام ايسپا، زيرمجموعه جهاددانشگاهي به‌شمار مي‌رود.

رئيس جهاددانشگاهي استان فارس از دنبال شدن توافقاتي براي اجراي طرح افكارسنجي در خصوص طرح پزشك خانواده با همكاري دانشگاه علوم پزشكي شيراز خبر داد و گفت: با توجه به علاقه‌مندي آقاي دكتر ايمانيه، اميدواريم طي هفته‌هاي آينده در اين خصوص به نتايج خوبي دست‌پيدا كنيم.

رستگار تصريح كرد كه تبعيت محض از رهبري و حمايت كامل از دولت‌هاي مورد تائيد رهبري، ويژگي جهاددانشگاهي بوده است، گفت: رويكرد ما در هيچ يك از دولت‌ها تفاوت فاحشی نداشته است، اما اين واقعيت را بگويم كه حداقل در استان فارس در دولت تدبیر و امید، چيزي فراتر از حمايت‌هاي انجام شده در دوران دولتهای قبل را شاهد نبوده‌ايم.

رئيس جهاددانشگاهي استان فارس همچنين به اقدامات شاخص اين نهاد در بخش گوهر سنگ‌ها اشاره و با يادآوري اينكه جهاددانشگاهي فارس اولين دستگاه و مجموعه‌اي بود كه سال‌ها قبل به اين حوزه ورود و سمينار و كارگاه‌هايي برگزار كرد، گفت: اخيرا كارگروه گوهرسنگ‌ها در استانداري فارس راه‌اندازي شده حال آنكه نام و نقش جهاددانشگاهي در اين كارگروه گنجانده نشده است.

رستگار با اشاره به ظرفيت‌هاي موجود در بخش گوهرسنگ‌ها براي ايجاد اشتغال و توليد ثروت، توان جهاددانشگاهي در اين بخش را مطلوب ارزيابي و اضافه كرد: اخيرا در سفري كه به شهرستان داراب انجام شد، نماينده مردم داراب در مجلس و فرماندار داراب و خیرین محلی براي راه‌اندازي يك مجتمع شناسايي، طراحي و توليد زيورآلات سنگي، مذاكراتي انجام شده و همه ابراز تمايل كرده‌اند.

رئيس جهاددانشگاهي فارس تصريح كرد: اين نهاد 100 درصد آماده‌ است كه براي تامين نيازهاي استان در بخش‌هاي مختلف از تمام ظرفيت‌هاي ملي جهاددانشگاهي استفاده كند.

به گزارش ايسنا، 16 مردادماه سالروز تاسيس جهاددانشگاهي در كشور است.

 
گزارش تصویری
رونمایی از سایت جدید جهاد دانشگاهی استان فارس

به مناسبت 16 مردادماه سالروز تشکیل جهاد دانشگاهی، از صفحه جدید سایت جهاد دانشگاهی استان فارس به صورت آزمایشی رونمایی ...
سردبیر ایسنای فارس به‌عنوان جهادگر نمونه‌ی کشور برگزیده شد

سردبیر و خبرنگار خبرگزاری دانشجویان (ایسنا) منطقه‌ی فارس، به عنوان جهادگر نمونه‌ی کشور برگزیده شد.
رییس جهاددانشگاهی فارس:  جهاددانشگاهی با تمام ظرفیت در خدمت ارتقاء توان تولید ملی است

رییس جهاددانشگاهی فارس تصریح کرد که امروز این نهاد انقلابی با تمام توان تخصصی و تجهیزاتی خود آماده کمک به ...
استاندار فارس به مناسبت سالروز تاسیس جهاددانشگاهی:  ورود عالمانه جهاددانشگاهی برای رفع کاستی‌ها در فارس لازم است

استاندار فارس معتقد است جهاد دانشگاهی در حوزه مسائل پیش روی این استان باید با کنکاش و نگاه عالمانه ورود ...
مراسم تجلیل از پیشکسوتان جهاددانشگاهی فارس برگزار شد

رئيس جهاد دانشگاهي استان فارس با تصریح اینکه امروز مشکلات اعضای جهاددانشگاهی کمتر از گذشته است، تصریح کرد که با ...


آمار سایت
بازدید امروز: 12
بازدید ماه:2264
بازدید کل:325388

اوقات شرعی
اوقات شرعی


خبرنامه پیامکی