ورود به سایت

نام کاربريکلمهء عبور    


حدیث روز
مؤمن برادر مؤمن است، او را دشنام نمی دهد، از او دریغ نمی کند، و به او گمان بد نمی برد.

 

بحار الانوار، دار احیاء التزا العربی، جلد 75

 خبرنامه ایمیلی

تاریخ انتشار : شنبه 2 دی 1396

براي اولين بار در كشور، جهاددانشگاهي اين استان اقدام به برگزاري دوره‌هاي تخصصي صيد، پرورش، شناسايي و زهرگيري از كژدم  (عقرب) كرده است.

براي اولين بار در كشور، جهاددانشگاهي اين استان اقدام به برگزاري دوره‌هاي تخصصي صيد، پرورش، شناسايي و زهرگيري از كژدم  (عقرب) كرده است.

به گزارش ايسنا منطقه‌ي فارس، استاد تمام و مدير گروه حشره‌شناسي دانشكده بهداشت دانشگاه علوم پزشكي شيراز با اشاره به اقدام جهاددانشگاهي فارس در برگزاري دوره‌هاي تخصصي صيد، پرورش، شناسايي و زهرگيري عقرب، گفت: اين اولين باري است كه در ايران شاهد برگزاري چنين دوره‌هاي تخصصي هستيم.

دكتر كوروش عزيزي با اشاره به اينكه چندسالي است تب پرورش و توليد جانوران نظير عقرب بالا گرفته است، گفت: اين دوره‌هاي تخصصي به همت جهاددانشگاهي فارس و مركز تحقيقات جهادكشاورزي استان فارس برپا شده است.

عزيزي با اشاره به اينكه در اين دوره حدود 35 نفر هنرجو از سراسر كشور حضور دارند، گفت: اين دوره به مدت 2 روز و در قالب كلاس‌هاي تئوري و كارگاه عملي برنامه‌ريزي شده و از امروز 29 آذر اجرايي شده است.

وي با بيان اينكه در اين دوره‌ي 2 روزه، زيست شناسي، روش‌هاي پرورش، صيد و شناسايي گونه‌هاي مهم عقرب به شركت كنندگان آموزش داده مي‌شود، گفت: روش زهرگيري از عقرب در قالب يك دوره‌ي تكميلي تعريف شده است. 

معاون دانشجويي و فرهنگي دانشگاه علوم پزشكي شيراز گفت: بسياري از موجودات زنده در نگاه اول ممكن است خيلي خطرناك و بي فايده براي طبيعت و انسان به نظر برسد اما در واقع اهميت بالايي در چرخه‌ي اكوسيستم داشته و اثرات مفيدي دارند.

عزيزي گفت: عقرب يكي از موجودات زنده است كه شايد در نگاه اول بسيار خطرناك و ترسناك باشد اما روغن و زهر عقرب به عنوان دارو و منبع پروتئيني موارد كاربرد زيادي دارد؛ امروزه در بسياري از كشور هاي دنيا از روغن و زهر عقرب براي درمان بيماري‌هاي قلبي و عروقي، سرطان‌ها، روماتيسم  و ... استفاده مي‌شود .

وي با بيان اينكه در ايران هم از زهر عقرب براي توليد پادزهر و سرم پادزهر استفاده مي‌شود، گفت: تحقيقات و پژوهش‌هايي در سطح دانشگاه‌هاي كشور با هدف تبديل زهر عقرب به دارو نيز در حال انجام است و در اين بخش پيشرفت‌هاي خوبي هم وجود دارد.

عضو هيئت علمي دانشگاه علوم پزشكي شيراز همچنين گفت: عقرب‌ها گوشتخوار بوده، طول عمر آنها بين 3 تا 10 سال است؛ اندازه اين جانور كه در فارسي به آن كژدم مي‌گويند، بين 4 تا 20 سانتي‌متر بوده و در هر با جفت‌گيري بين 2تا 90 نوزاد توليد مي‌كند .

عزيزي با اشاره به اهميت پرورش گونه‌هاي مختلف جانوري نظير عقرب در ايجاد شغل و رونق اقتصادي، گفت: هر يك گرم زهر خالص و خشك گونه‌هاي مهم عقرب در دنيا حدود 20 هزار دلار ازرش دارد؛ براي به‌دست آوردن اين ميزان زهر عقر بايد از 6 هزار عقرب زهرگيري شود.
گزارش تصویری
جلسه هم‌اندیشی جهاد دانشگاهی فارس و کمیته امداد امام خمینی‌(ره) این استان برگزار شد

به گزارش روابط عمومی جهاد دانشگاهی استان فارس جلسه هم‌اندیشی و همکاری جهاد دانشگاهی استان فارس و کمیته امداد امام ...
بیانیه جهاددانشگاهی به مناسبت فرارسیدن روز جمهوری اسلامی

جهاددانشگاهی با صدور بیانیه ای  در آستانه روز جمهوری اسلامی در سال 1397 این روز بزرگ را گرامی داشته وجهادگران ...
تبريك رئیس جهاد دانشگاهی فارس به‌مناسبت فرا رسیدن سال نو

به گزارش روابط عمومی جهاد دانشگاهی استان فارس، مظاهر بابایی، رئیس جهاد دانشگاهی استان فارس و رئیس خبرگزاری‌های ایكنا و ...
سرپرست جهاددانشگاهی فارس تاکید کرد:  پیشرفت جهاددانشگاهی با تکیه بر سرمایه‌ی نیروی انسانی

سرپرست جهاددانشگاهی استان فارس با اشاره به اینکه این مجموعه نهادی انقلابی با هویت اسلامی است، پیشرفت این نهاد در ...
مراسم تکریم و معارفه روسای جهاددانشگاهی فارس/ افضلی: جهاددانشگاهی الگوی بهره‌وری است

مراسم تکریم و معارفه‌ی روسای جهاددانشگاهی استان فارس با حضور مسئولان استانی و کشوری در شیراز برگزار شد.


آمار سایت
بازدید امروز: 78
بازدید ماه:2871
بازدید کل:230207

اوقات شرعی
اوقات شرعی


خبرنامه پیامکی