ورود به سایت

نام کاربريکلمهء عبور    


حدیث روز
مؤمن برادر مؤمن است، او را دشنام نمی دهد، از او دریغ نمی کند، و به او گمان بد نمی برد.

 

بحار الانوار، دار احیاء التزا العربی، جلد 75

 خبرنامه ایمیلی

تاریخ انتشار : شنبه 2 دی 1396

براي اولين بار در كشور، جهاددانشگاهي اين استان اقدام به برگزاري دوره‌هاي تخصصي صيد، پرورش، شناسايي و زهرگيري از كژدم  (عقرب) كرده است.

براي اولين بار در كشور، جهاددانشگاهي اين استان اقدام به برگزاري دوره‌هاي تخصصي صيد، پرورش، شناسايي و زهرگيري از كژدم  (عقرب) كرده است.

به گزارش ايسنا منطقه‌ي فارس، استاد تمام و مدير گروه حشره‌شناسي دانشكده بهداشت دانشگاه علوم پزشكي شيراز با اشاره به اقدام جهاددانشگاهي فارس در برگزاري دوره‌هاي تخصصي صيد، پرورش، شناسايي و زهرگيري عقرب، گفت: اين اولين باري است كه در ايران شاهد برگزاري چنين دوره‌هاي تخصصي هستيم.

دكتر كوروش عزيزي با اشاره به اينكه چندسالي است تب پرورش و توليد جانوران نظير عقرب بالا گرفته است، گفت: اين دوره‌هاي تخصصي به همت جهاددانشگاهي فارس و مركز تحقيقات جهادكشاورزي استان فارس برپا شده است.

عزيزي با اشاره به اينكه در اين دوره حدود 35 نفر هنرجو از سراسر كشور حضور دارند، گفت: اين دوره به مدت 2 روز و در قالب كلاس‌هاي تئوري و كارگاه عملي برنامه‌ريزي شده و از امروز 29 آذر اجرايي شده است.

وي با بيان اينكه در اين دوره‌ي 2 روزه، زيست شناسي، روش‌هاي پرورش، صيد و شناسايي گونه‌هاي مهم عقرب به شركت كنندگان آموزش داده مي‌شود، گفت: روش زهرگيري از عقرب در قالب يك دوره‌ي تكميلي تعريف شده است. 

معاون دانشجويي و فرهنگي دانشگاه علوم پزشكي شيراز گفت: بسياري از موجودات زنده در نگاه اول ممكن است خيلي خطرناك و بي فايده براي طبيعت و انسان به نظر برسد اما در واقع اهميت بالايي در چرخه‌ي اكوسيستم داشته و اثرات مفيدي دارند.

عزيزي گفت: عقرب يكي از موجودات زنده است كه شايد در نگاه اول بسيار خطرناك و ترسناك باشد اما روغن و زهر عقرب به عنوان دارو و منبع پروتئيني موارد كاربرد زيادي دارد؛ امروزه در بسياري از كشور هاي دنيا از روغن و زهر عقرب براي درمان بيماري‌هاي قلبي و عروقي، سرطان‌ها، روماتيسم  و ... استفاده مي‌شود .

وي با بيان اينكه در ايران هم از زهر عقرب براي توليد پادزهر و سرم پادزهر استفاده مي‌شود، گفت: تحقيقات و پژوهش‌هايي در سطح دانشگاه‌هاي كشور با هدف تبديل زهر عقرب به دارو نيز در حال انجام است و در اين بخش پيشرفت‌هاي خوبي هم وجود دارد.

عضو هيئت علمي دانشگاه علوم پزشكي شيراز همچنين گفت: عقرب‌ها گوشتخوار بوده، طول عمر آنها بين 3 تا 10 سال است؛ اندازه اين جانور كه در فارسي به آن كژدم مي‌گويند، بين 4 تا 20 سانتي‌متر بوده و در هر با جفت‌گيري بين 2تا 90 نوزاد توليد مي‌كند .

عزيزي با اشاره به اهميت پرورش گونه‌هاي مختلف جانوري نظير عقرب در ايجاد شغل و رونق اقتصادي، گفت: هر يك گرم زهر خالص و خشك گونه‌هاي مهم عقرب در دنيا حدود 20 هزار دلار ازرش دارد؛ براي به‌دست آوردن اين ميزان زهر عقر بايد از 6 هزار عقرب زهرگيري شود.
گزارش تصویری
تجلیل از دختران در سالروز میلاد کریمه اهل بیت(ع)

در سالروز ولادت کریمه اهل بیت حضرت معصومه(س) و روز دختر همزمان با آغاز دهه کرامت از دختران جهادگر جهاد ...
چهل و یكمین دوره مسابقات قرآن اوقاف فارس پایان یافت/ تجلیل از ایكنا

به گزارش ایكنا از فارس، مراسم اختتامیه مرحله استانی چهل و یكمین دوره مسابقات قرآن اوقاف فارس شب گذشته، ۲۲ ...
در دیدار رییس جهاددانشگاهی فارس و نماینده فیروزآباد مطرح شد؛  بهره‌گیری از ظرفیت‌های جهاددانشگاهی در تقویت اقتصادی فارس

 نماینده مردم فیروزآباد، فراشبند و قیروکارزین و رییس جهاددانشگاهی استان فارس طی دیداری بر لزوم استفاده از ظرفیت‌های این نهاد ...
جلسه هم‌اندیشی مدیران مراکز آموزشی جهاد دانشگاهی فارس

جلسه هم‌اندیشی مدیران مراکز آموزشی جهاد دانشگاهی استان فارس با حضور رئیس و معاونین این نهاد در شیراز برگزار شد.
با همکاری جهاددانشگاهی فارس؛ مركز آموزش متخصص ICT فارس آغاز به کار کرد

سرپرست معاونت آموزش جهاددانشگاهی استان فارس از آغاز به کار مرکز آموزش نیروهای متخصص در حوزه ICT در فارس با ...


آمار سایت
بازدید امروز: 85
بازدید ماه:3726
بازدید کل:245067

اوقات شرعی
اوقات شرعی


خبرنامه پیامکی