ورود به سایت

نام کاربريکلمهء عبور    


حدیث روز
مؤمن برادر مؤمن است، او را دشنام نمی دهد، از او دریغ نمی کند، و به او گمان بد نمی برد.

 

بحار الانوار، دار احیاء التزا العربی، جلد 75

 خبرنامه ایمیلی

تاریخ انتشار : یکشنبه 3 اسفند 1393

رصاف:جهاددانشگاهی در عرصه فعالیت‌های قرآنی پیشتاز است

 رئیس نهاد نماینده ولی فقیه در استان فارس با اشاره به فعالیت‌های قرآنی جهاددانشگاهی،‌ این نهاد انقلابی را در این عرصه پیشتاز دانست و بر لزوم الگوگیری سایر نهادها از آن تأکید کرد.

رصاف:جهاددانشگاهی در عرصه فعالیت‌های قرآنی پیشتاز است

 رئیس نهاد نماینده ولی فقیه در استان فارس با اشاره به فعالیت‌های قرآنی جهاددانشگاهی،‌ این نهاد انقلابی را در این عرصه پیشتاز دانست و بر لزوم الگوگیری سایر نهادها از آن تأکید کرد.

 

به گزارش روابط عمومی جهاد دانشگاهی استان فارس، حجت‌الاسلام والمسلمین امین رصاف، رئیس نهاد نماینده ولی فقیه در استان فارس روز دوشنبه 29 دی‌ماه 93 در همایش ملی «ادبیات و قرآن» که به‌همت معاونت فرهنگی جهاد دانشگاهی استان فارس و سازمان فعالیت‌های قرآنی دانشگاهیان کشور در شیراز برگزار شد، گفت: اگر به آن چیزی که نبی مکرم اسلام(ص) به‌عنوان یک میراث جاویدان برای ما به جا گذاشته است یعنی قرآن و عترت، چنگ بزنیم و برنامه‌ریزی کنیم که قرآن و عترت بتواند در جامعه ما نقش‌آفرین باشد، قطعاً بیشترین هدایتگری و پیشرفت را برای جامعه خود به ارمغان خواهیم آورد.

وی ضمن قدردانی از ابتکار عمل مسئولان جهاددانشگاهی در برپایی این همایش و سایر فعالیت‌های قرآنی، این نهاد انقلابی را در عرصه فعالیت‌های قرآنی پیشتاز دانست و ابراز امیدواری کرد: سایر نهادها و ادارات و تشکل‌های مردمی دیگری که در استان مشغول به فعالیت هستند ضمن الگوبرداری از این تلاش‌ها، سعی کنند به شکل‌های مختلف به قرآن کریم خدمت کنند.

حجت‌الاسلام رصاف با تأکید بر اینکه در مسیر خدمت به قرآن هرچقدر تلاش کنیم بسیار کم بوده و هست و واقعاً حق مطلب تا به امروز ادا نشده است، گفت: با اینکه در استان فارس امکانات و ظرفیت‌های بسیار خوبی وجود دارد و مردم ما به قرآن عنایت دارند و هر برنامه قرآنی که برگزار شده است با استقبال خوب مردم ما مواجه شده است اما طوری که باید و شاید برنامه‌های ما در خور و شأن این استان نبوده است.

مسئول راه‌اندازی قرارگاه قرآنی استان فارس تصریح کرد: طبق مصوبه‌ای که در شورای فرهنگ عمومی وجود داشته و دارد که باید شیراز و فارس را تبدیل به قطب قرآنی در کشور کنیم، قاعدتاً این یک سیاستگذاری و برنامه‌ریزی است برای اینکه تمام دستگاه‌ها و همچنین، تشکل‌های مردمی در این مسیر گام بردارند.

وی با تأکید بر اینکه تمام مسئولان استان فارس باید برای قطب قرآنی شدن استان برنامه‌های خود را در سال فرهنگ و اقتصاد به مردم ارائه دهند، گفت: انتظار می‌رود مانند چنین همایش‌هایی در سطح انبوه در استان برگزار شود که می‌تواند در غنابخشی فرهنگ ما تأثیرات بسزایی داشته باشد.

رصاف در ادامه به صبغه قرآنی شیراز اشاره کرد و گفت: شیرازی که ابتدای ورودی آن با دروازه قرآن است و در خود حافظ قرآن کریم جای داده است و مؤسساتی که در این استان برپاست که حتی فعالیت‌های خود را به سایر استان‌ها و کشور نیز ارائه می‌دهند، ظرفیت‌های بی‌بدیل شیراز است که باید بتوانیم با هم‌افزایی و تعامل خوبی و سازنده برنامه‌های قرآنی را گسترش دهیم.

دبیر جامعه  اساتید حوزه‌های علمیه استان فارس با اشاره به همایش «قرآن و ادبیات» گفت: این برنامه‌ای که امروز شاهد برگزاری آن هستیم، پیوندی بین قرآن و ادبیات است که هر دو این مسائل در استان فارس بیشترین ظرفیت را دارند.

وی اضافه کرد: در بحث فعالیت‌های قرآنی ظرفیت‌های بسیار خوبی در استان فارس بوده است و ادبیات و هنر نیز هر جایی که صحبت از ادبیات است، معمولاً شیراز و فارس را سرآمد می‌شناسند بنابراین این همایش یک ابتکار زیبایی برای استان فارس که جهاددانشگاهی رقم زده است.

رصاف در بخش دیگری از سخنان خود گفت: قرآن اگر کتاب معجزه و اگر محتوای آن معجزه است قطعاً پیش از محتوا، ظاهر آن اعجاز خود را به عرصه میدان آورد و توانست در آن عصری که عصر شعر و ادب بود، اعجاز خود را به شکل بسیار بالایی در همه جا اثبات کند.

رئیس نهاد نماینده ولی فقیه در استان فارس با تأکید بر اینکه اگر ظاهر بسیار غنایی و فصاحت و بلاغت بسیار بالایی که در قرآن کریم وجود دارد، نبود، قطعاً محتوا نیز نمی‌توانست جای خود را باز کند و اثر خود را بگذارد، گفت: کسانی که با ادبیات عرب آشنایی کافی داشته باشند، بدون اینکه لازم باشد سند و مدرکی را به آن‌ها نشان دهیم وقتی یک جمله ادبی را به آن‌ها ارائه دهیم می‌توانند تشخیص دهند که آیه، حدیث یا روایت از معصوم است.

وی ادامه داد:‌ چون ادبیات عرب از غنایی برخوردار است که حتی حرف او هم دارای معانی مختلفی است و در کمتر زبانی وجود دارد که یک حرف ده معنا داشته باشد اما این اغنا و ظرفیت بزرگ در ادبیات عرب وجود دارد و کسانی که خوب با ادبیات عرب مأنوسند، این‌ مسائل را خوب می‌فهمند که این ظرفیت بزرگ در انتقال مفاهیم و محتوا چه نقش بزرگی می‌تواند داشته باشد.

رصاف اضافه کرد: در بسیاری از مواقع مترجمین در اینکه بتوانند آیه‌ای را خوب ترجمه کنند دچار مشکل هستند زیرا نمی‌توانند آن بار معنایی که این جملات به عهده می‌گیرد در قالب الفاظ فارسی یا زبان دیگری بریزند و به مخاطب خود ارائه دهند لذا بار معنایی آیات قرآن کریم بسیار بزرگ است که این مسئله نیز اعجازی است که در قرآن کریم وجود دارد.

مسئول راه‌اندازی قرارگاه قرآنی فارس افزود: با توجه به محتواهای بسیار سنگینی که در قرآن کریم وجود دارد باید چنین همایش‌های علمی در رابطه با تدبر در قرآن کریم و سایر علوم آن برگزار کنیم اما در عین حال بار محتوایی عظیمی که این الفاظ به عهده می‌کشد، هم ظاهر آهنگینی دارد که واقعاً به دل می‌نشیند و با دل انسان‌ها صحبت می‌کند و اعجاز است.

وی با تأکید بر لزوم انجام تحقیقات گسترده در زمینه اعجاز ظاهری قرآن کریم ابراز کرد: هرچقدر در رابطه با ظاهر قرآن توجه کنیم و درباره اعجازی که در ظاهر آن وجود دارد، تحقیقات قوی‌تری ارائه دهیم، در زمان ما اثباتی بر حقانیت کتاب و دین آسمانی ماست.

رصاف اعجاز قرآن کریم یک اعجاز زنده و پویا در طول تاریخ دانست و افزود: شاید امروزه بحث شعر و ادبیات عرب مانند زمانی که قرآن کریم نازل شده است، داغ نباشد و غفلت در این زمینه ایجاد شده است اما نباید فراموش کرد که قرآن کتاب مرده نیست بلکه قلب تپنده دارد یعنی برای هر زمانی سخنی برای گفتن دارد و اگر چنین است به دلیل آن است که دستاورد بشری نیست.

سخنگوی جامعه  اساتید حوزه‌های علمیه فارس تأکید کرد: ظاهر قرآن کریم چنان است که هر کسی که یک زبان‌دان است اگر یک آیه از آن تلاوت می‌کند، متوجه می‌شود که این کلام بشر نیست لذا نیاز دارد در این مورد پژوهش‌های زیادی انجام شده و نتیجه آن را به شکل‌های مختلف در معرض دید مخاطبان به ویژه نسل جوان خود قرار دهیم.

همچنین مسعود رستگار، رئیس جهاددانشگاهی استان فارس این همایش را مطلع فعالیت‌های فرهنگی جهاددانشگاهی در ایام دهه فجر دانست.

وی با یادآوری اینکه شاخص‌ترین اقدامات فرهنگی جهاددانشگاهی، مباحث قرآن کریم و تلاش در جهت توسعه و ترویج آموزه‌های این کتاب آسمانی است، افزود: آنچه مسلم است، ضرورتی است که باید در قرآن کریم غور کافی داشته باشیم که به شناخت این کتاب آسمانی و اعجازی که در کلام الهی است،‌ دست یابیم.

رستگار ادامه داد: این تأمل به جهت دستیابی به تأثیراتی است که قرآن کریم در ارکان مختلف جهانی هستی از جمله زندگی بشری دارد و باید تلاش کنیم تا از جامعیت این کتاب آسمانی حداکثر بهره‌برداری را داشته باشیم.

رئیس خبرگزاری ایکنا شعبه فارس با اشاره به صبغه قرآنی سومین حرم اهل بیت(ع) در ایران اسلامی عنوان کرد: استان فارس و شیراز مهد ادبیات، هنر، علم و فرهنگ است به همین ما در جهاددانشگاهی این استان نیز بحث بررسی قرآن و ادبیات را پذیرفته‌ایم و سایر عرصه‌ها به عهده جهاددانشگاهی‌های سایر استان‌ها سپرده شده است.

وی در ادامه سخنان خود با بیان اینکه عرفان در ادبیات در تمام اعصار برگرفته از تعالیم دینی بوده است، گفت: در ابیات فارسی ما جنبه عرفانی عمدتا نشئت گرفته از مباحث اسلامی ماست و اگر در مفاهیم و محتوای ادبیات فارسی دقت و مداقه کافی را داشته باشیم آموزه‌های دینی را مشاهده خواهیم کرد.

رستگار با اشاره به اینکه شاید با کنار گذاشتن آموزه‌های دینی، محتوا و مفاهیم ادبی ما به سمت فقر بروند، اظهار کرد: در حوزه نظم و نثر همه عزیزان تلاش داشته‌اند که از آموزه‌های دینی استفاده کنند به ویژه اگر در حوزه نظم بررسی کنیم از حکیم سنایی، مولانا، سعدی، حافظ، شهریار، مرحوم امام(ره) و مقام معظم رهبری در ابیاتی که دارند بحث عرفان برگرفته از آموزه‌های دینی بسیار مشهود است.

شایان ذکر است در ادامه این همایش ملی چند تن از دانشجویان به قرائت مقاله خود پرداختند.
گزارش تصویری
رونمایی از سایت جدید جهاد دانشگاهی استان فارس

به مناسبت 16 مردادماه سالروز تشکیل جهاد دانشگاهی، از صفحه جدید سایت جهاد دانشگاهی استان فارس به صورت آزمایشی رونمایی ...
سردبیر ایسنای فارس به‌عنوان جهادگر نمونه‌ی کشور برگزیده شد

سردبیر و خبرنگار خبرگزاری دانشجویان (ایسنا) منطقه‌ی فارس، به عنوان جهادگر نمونه‌ی کشور برگزیده شد.
رییس جهاددانشگاهی فارس:  جهاددانشگاهی با تمام ظرفیت در خدمت ارتقاء توان تولید ملی است

رییس جهاددانشگاهی فارس تصریح کرد که امروز این نهاد انقلابی با تمام توان تخصصی و تجهیزاتی خود آماده کمک به ...
استاندار فارس به مناسبت سالروز تاسیس جهاددانشگاهی:  ورود عالمانه جهاددانشگاهی برای رفع کاستی‌ها در فارس لازم است

استاندار فارس معتقد است جهاد دانشگاهی در حوزه مسائل پیش روی این استان باید با کنکاش و نگاه عالمانه ورود ...
مراسم تجلیل از پیشکسوتان جهاددانشگاهی فارس برگزار شد

رئيس جهاد دانشگاهي استان فارس با تصریح اینکه امروز مشکلات اعضای جهاددانشگاهی کمتر از گذشته است، تصریح کرد که با ...


آمار سایت
بازدید امروز: 16
بازدید ماه:3929
بازدید کل:289694

اوقات شرعی
اوقات شرعی


خبرنامه پیامکی