ورود به سایت

نام کاربريکلمهء عبور    


حدیث روز
مؤمن برادر مؤمن است، او را دشنام نمی دهد، از او دریغ نمی کند، و به او گمان بد نمی برد.

 

بحار الانوار، دار احیاء التزا العربی، جلد 75

 خبرنامه ایمیلی

تاریخ انتشار : سه شنبه 26 اسفند 1393

رئيس جهاد دانشگاهي فارس با اشاره به تقارن ايام نوروز با فاطميه گفت: در فرهنگ ايراني ـ اسلامي آنچه از فرهنگ ملی با اسلام منافات نداشت، حفظ شد و آن چه را منافات داشت کنار گذاشته شد لذا فرهنگ نوروز با فرهنگ سوگواري فاطمي منافاتي ندارد.

رئيس جهاد دانشگاهي فارس با اشاره به تقارن ايام نوروز با فاطميه گفت: در فرهنگ ايراني ـ اسلامي آنچه از فرهنگ ملی با اسلام منافات نداشت، حفظ شد و آن چه را منافات داشت کنار گذاشته شد لذا فرهنگ نوروز با فرهنگ سوگواري فاطمي منافاتي ندارد.

به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا) منطقه فارس، مسعود رستگار، سه‌شنبه 26 اسفند در جشن پايان سال در حضور جهادگران دانشگاهي استان فارس با اشاره به تقارن ايام نوروز با فاطميه گفت: بر احدي از دوستان اهل بيت عصمت و طهارت(ع) پوشيده نيست كه حفظ حرمت حضرت فاطمه زهرا(س) بر همگان لازم و ضروري است. عيد نوروز يك عيد مذهبي است.

وي افزود: از سوي ديگر عيد نوروز فقط يك عيد ملي نيست، بلكه بيش از آنكه ملي باشد، عيد مذهبي است، زيرا نوروز سال دهم هجري دقيقًا مصادف با هجدهم ذيحجه الحرام بود، در نتيجه نوروز همان غدير شمسي است و براي ما بسيار مقدس است.

اشاره به فرهنگ نوروز

رستگار با طرح اين سئوال آیا عزاداری در ایام فاطمیه و سیاهپوش کردن با فرهنگ نوروز سازگاری ندارد؟ گفت: فرهنگ نوروز، فرهنگ تازه شدن و بهانه قرار دادن تازگی در طبیعت برای تازه شدن روح و روان بشری است.

رئيس خبرگزاري‌هاي ايكنا و ايسنا در استان فارس ادامه داد: فرهنگ نوروز، فرهنگ کنار گذاشتن فرسودگی‌ها و کهنگی‌هاست، نه فقط لحاف و تشک کهنه، بلکه كينه‌ها و جهالت‌های کهنه شده است.

فرهنگ نوروزي منافاتي با سوگواري فاطمي ندارد وي با يادآوري اينكه 1400 سال است كه فرهنگ ملت ما فرهنگ الهي و اسلامي است، افزود: در این فرهنگ والا، آنچه از فرهنگ ملی و حتی قومی و قبیله‌ای با اسلام منافات و تضاد نداشت، حفظ کرده‌اند و آن چه را منافات داشت کنار گذاشته‌اند لذا فرهنگ نوروز با فرهنگ عزاداری در سوگ شهادت سیده و بزرگ زنان عالم هیچ منافاتی ندارد.

وظايف شيعيان در تقارن نوروز با فاطميه چيست؟

رستگار به وظايف شيعيان در چنين تقارن‌هايي اشاره و اضافه كرد: وظایف شیعیان احیای امر ائمه است که با تعظیم شعائر اسلامی، عمل کردن به راه و رسم پیغمبر و تمسک و تبعیت و تأسی از حضرت صدیقه طاهره(س) محقق می‌شود.

رئيس جهاد دانشگاهي فارس اظهار كرد: اولین مسئولیت و وظیفه شیعه واقعی تحصیل معرفت و افزودن آگاهی و بصیرت به حقایق ائمه و اهل بیت(ع) است. شیعه واقعی وقتی که شناخت را با عمق جان می‌پذیرد با سویدای دل و همه وجود و تمام جوارح به آنها عمل می‌کند و راه و رسم آنها را در زندگی خودش جریان می‌دهد.

وي در بخش ديگري از سخنان خود به فعاليت‌هاي جهاد دانشگاهي فارس اشاره و خاطرنشان كرد:‌ يكي از ويژگي‌هاي بارز سالي كه گذشت اين بود كه بيش از نيمي از آن را درگيري برنامه‌ريزي بوديم زيرا بنا شده است كه جهادهاي دانشگاهي از اين به بعد بیش از پیش برنامه‌محور باشند و بر اساس برنامه‌ريزي‌هاي استراتژيك بتوانند برنامه‌اي منطبق با برنامه توسعه پنجم جهاد دانشگاهي تنظيم كرده و طبق آن پيش روند.

رستگار با اشاره به اينكه در اين بحث معاونان و مسئولان بخش‌هاي مختلف همكاري داشتند، افزود: امسال موفق شديم محورها و برنامه‌هاي كاري جهاد دانشگاهي واحد فارس را براي 3 سال مشخص كنيم كه مباحث هزينه‌اي و درآمدي هر كدام نيز معين شده است.

رئيس جهاد دانشگاهي فارس خاطرنشان كرد: خوشبختانه برنامه نسبتاً خوبي تنظيم شده است و ما جزو معدود جهادهاي دانشگاهي بوديم كه با پيگيري بسيار توانستيم اين برنامه را تحويل دفتر مركزي دهيم.
گزارش تصویری
رونمایی از سایت جدید جهاد دانشگاهی استان فارس

به مناسبت 16 مردادماه سالروز تشکیل جهاد دانشگاهی، از صفحه جدید سایت جهاد دانشگاهی استان فارس به صورت آزمایشی رونمایی ...
سردبیر ایسنای فارس به‌عنوان جهادگر نمونه‌ی کشور برگزیده شد

سردبیر و خبرنگار خبرگزاری دانشجویان (ایسنا) منطقه‌ی فارس، به عنوان جهادگر نمونه‌ی کشور برگزیده شد.
رییس جهاددانشگاهی فارس:  جهاددانشگاهی با تمام ظرفیت در خدمت ارتقاء توان تولید ملی است

رییس جهاددانشگاهی فارس تصریح کرد که امروز این نهاد انقلابی با تمام توان تخصصی و تجهیزاتی خود آماده کمک به ...
استاندار فارس به مناسبت سالروز تاسیس جهاددانشگاهی:  ورود عالمانه جهاددانشگاهی برای رفع کاستی‌ها در فارس لازم است

استاندار فارس معتقد است جهاد دانشگاهی در حوزه مسائل پیش روی این استان باید با کنکاش و نگاه عالمانه ورود ...
مراسم تجلیل از پیشکسوتان جهاددانشگاهی فارس برگزار شد

رئيس جهاد دانشگاهي استان فارس با تصریح اینکه امروز مشکلات اعضای جهاددانشگاهی کمتر از گذشته است، تصریح کرد که با ...


آمار سایت
بازدید امروز: 119
بازدید ماه:3579
بازدید کل:322742

اوقات شرعی
اوقات شرعی


خبرنامه پیامکی