ورود به سایت

نام کاربريکلمهء عبور    


حدیث روز
مؤمن برادر مؤمن است، او را دشنام نمی دهد، از او دریغ نمی کند، و به او گمان بد نمی برد.

 

بحار الانوار، دار احیاء التزا العربی، جلد 75

 خبرنامه ایمیلی

تاریخ انتشار : شنبه 16 خرداد 1394

نماينده ولي فقيه در استان فارس معتقد است كه پيوند هنرمند با قرآن كريم، راز ماندگار آثار هنري خلق شده است.

 

نماينده ولي فقيه در استان فارس معتقد است كه پيوند هنرمند با قرآن كريم، راز ماندگار آثار هنري خلق شده است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا) منطقه فارس، آيت‌الله اسدالله ايماني در اختتاميه جشنواره سراسري قرآن و هنر كه با عنوان شهود قدسي و به همت جهاددانشگاهي فارس در شيراز برگزار شد، علت ماندگاري سروده‌هاي سعدي و حافظ و هنر خوشنويساني نظير احمد ني‌ريزي و محمدرضا عباسي را پيوند ميان خالقان اين آثار با قرآن عنوان كرد.

آيت‌الله ايماني با بیان اینکه قرآن مجید تنها کتابی است که لفظ و معنای آن از ناحیه خداوند صادر شده است، گفت: قرآن با این خصوصیت، ویژگی‌هایی دارد که شاید برای هنرمندان توجه به این ویژگی‌ها خالی از لطف نباشد.

وی افزود: نخستین ویژگی قرآن مجید، اصالت است که واسطه‌ای در بین نبوده و از مبدا فیض ازلی آیات و کلمات قرآن صادر شده است و مرجع اصلی تمامی معارف دینی، قرآن مجید است و بازگشت صحت و سقم سخنان پیامبر(ص)، همچنین سخنان منتسب به پیامبر(ص) وائمه هدی باز هم قرآن مجید است که فرمودند هرچه می‌گوییم دلیل آن را از قرآن از ما بخواهید و اگر سخنان ما با قرآن مطابق بود آن را بپذیرید.

آیت‌الله ایمانی، دومین ویژگی این کتاب آسمانی را مصونیت از تحریف محتوایی و ظاهری دانست و گفت: اين یعنی نه معنای آن دچار تغییر شده و می‌شود و نه کم و کاستی در عبارت‌ها ایجاد شده و یا حرفی و کلمه و جمله‌ای بر آن افزوده شده است.

به گفته وی، ویژگی سوم قرآن مجید، جامعیت است و تمام مسائلی که به هدایت انسان‌ها بازگشت می‌کند در این کتاب آسمانی وجود دارد و در حقیقت «... تِبْیَانًا لِّکُلِّ شَیْءٍ ...؛ ... این کتاب را که روشنگر هر چیزى است...» (آیه 89 سوره نحل) است و بیانگر تمام نیازهای انسانی در عرصه هدایت، نجات و سعادت اوست.

امام جمعه شیراز خاطرنشان کرد: این قرآن جاودانه است و برای زمان خاصی نیامده و محدود به دوران معینی نیست و مهیمن و مشرف بر تمام کتب آسمانی است بنابراین این اشراف همیشگی برای قرآن حفظ شده است.

وی با بیان اینکه قرآن کریم دارای بطون و لایه‌های متعدد و گوناگونی است، به حدیثی از پیامبر(ص) اشاره کرد و گفت:  پیامبر خدا(ص) فرمودند قرآن مجید ظاهر و باطند دارد و باطن هم بواطنی دارد لذا فضای حرکت کردن و تحقیق کردن و پژوهش داشتن در عرصه‌های مختلف در این کتاب آسمانی برای همیشه باز است.

آیت‌الله ایمانی عنوان کرد: قرآن با این ویژگی‌های مختصری که اشاره شد مطمئن‌ترین و جامع‌ترین منبع برای همه دوره‌های زندگی انسان است که هر قدر در آن دقت شود باز جای دقت بیشتری است و تحقیق بیشتری را می‌طلبد اینجاست که ما می‌توانیم از این قرآن خیر دنیا و آخرت خود را کسب کنیم و نه تنها آخرت که قرآن فقط کتاب آخرت و جهان بازپسین نیست بلکه کتاب زندگی است و سبک زندگی ما را در این جهان ترسیم می‌کند.

منتخب مردم فارس در مجلس خبرگان رهبری اظهار کرد: قرآن کریم در این رابطه می‌فرماید کسانی که دنبال دنیا هستند هم دنیا و هم آخرت در این قرآن منعکس شده است و نه تنها در آخرت برای ما زندگی مطلوب می‌سازد که در این دنیا هم اگر به آن توجه داشته باشیم زندگی مطلوب را برای ما فراهم می‌کند.

وی بیان کرد: اگر مردم ایمان و تقوایشان، عمل به قرآن و بر کتاب آسمانی‌شان محکم و استوار باشند از برکات آسمان و زمین در زندگی دنیا متنعم می‌شوند بنابراین ما برای انتقال مفاهیم بلند قرآن باید از بهترین ابزار ممکن در طول حیات و زندگی بشر استفاده کنیم و هیچ محدودیتی برای انعکاس مفاهیم بلند قرآن به اشکال مختلف و هنرهای گوناگون که لازمه فهم بهتر قرآن مجید است در این رابطه نیست.

آیت‌الله ایمانی خاطرنشان کرد: ما امروز اگر می‌بینیم در میان شعرا حافظ و سعدی سرآمد دیگران هستند چون شعرشان به قرآن وصل شده و با آیات قرآن مخلوط و ممزوج شده است و این پیوند شعر و قرآن، شعر آن‌ها را پایدار ساخته و همانند قرآن که بطونی دارد گرچه تشبیه غلط است اما برای نزدیک شدن مطلب به ذهن عرضه می‌دارم آنچه در شعر حافظ از بطن و لایه‌های مختلف برگرفته می‌شود، نشئت گرفته از تعمقی است که حافظ در آیات قرآن داشته و به شعر او لایه‌ها داده است.

عضو مجلس خبرگان رهبری ادامه داد: همچنین اگر در میان هزاران هزار خوشنویس و خطاط بررسی کنیم، مشاهده می‌کنیم خطوط و نقش محمدرضا عباسی در دوران صفویه پایدار می‌ماند چون به قرآن و عترت وصل شده یا می‌بینیم هزاران خطاط آمدند و رفتند و کسی از آن‌ها خبری ندارد اما برای احمد نی ریزی بزرگداشت برگزار می‌شود و به یاد و کار او سال‌ ها جلسات مختلفی به وجود می‌آید.

وی تأکید کرد: امروز نیاز داریم در مقابل این امواج طوفنده انحراف و ابتذال که جامعه ما را از مسیر انسانیت و ارزش‌های والای الهی دور می‌سازد، بتوانیم قرآن را در قالب‌های قابل پذیرش برای جامعه مطرح کنیم و اینکه جهاد دانشگاهی در این عرصه ورود پیدا کرد و دانشجویان ما به این دعوت لبیک گفته‌اند و 2 هزار و 630 اثر در ارتباط با این دعوت پاسخ گفته شده است یعنی تعداد قابل ملاحظه‌ای از دانشجویان صاحب هنر، دغدغه قرآنی دارند که هنرشان را در قالب آیات قرآن منعکس کنند و به این هنر اعتبار بخشند و جاودانگی دهند و امیدوارم این کار تداوم داشته و کیفیت کار افزایش و برنامه‌ریزی‌های آینده بهتر از امروز باشد.

آیت‌الله ایمانی با ابراز امیدواری از اینکه در عرصه‌های دیگر و راه‌هایی که هنوز طی نکردیم، گام‌های مهم و اثرگذار دیگری خواهیم داشت، گفت: شیراز و فارس استعدادهای فراوانی در عرصه‌های مختلف و سابقه بسیاری در انس با قرآن مجید دارد در این زمینه باز هم خوش بدرخشد.

نماينده ولي فقيه در فارس همچنين با بيان اينكه دروازه قرآن نماد شيراز بوده و هست، گفت: در گذشته و با هدف حذف اين نماد، آن را تخريب هم كردند اما متوكلين آن روزگار خود دروازه قرآن را به همان شكل سابق بازسازي كردند.

آيت‌الله ايماني گفت: امروز هم باز دست‌هایی در کار است که نقش این نماد از شهر شیراز گرفته شود اما امیدواریم آن حقیقتت قرآنی که در درون شهر شیراز است و به عناوین مختلف این حقیقت تبلور پیدا کرده و خودش را در جای جای این شهر نشان داده است، در آینده هم شیراز به عنوان شهر قرآن و قطب قرانی در عرصه‌های مختلف باشد.
گزارش تصویری
رونمایی از سایت جدید جهاد دانشگاهی استان فارس

به مناسبت 16 مردادماه سالروز تشکیل جهاد دانشگاهی، از صفحه جدید سایت جهاد دانشگاهی استان فارس به صورت آزمایشی رونمایی ...
سردبیر ایسنای فارس به‌عنوان جهادگر نمونه‌ی کشور برگزیده شد

سردبیر و خبرنگار خبرگزاری دانشجویان (ایسنا) منطقه‌ی فارس، به عنوان جهادگر نمونه‌ی کشور برگزیده شد.
رییس جهاددانشگاهی فارس:  جهاددانشگاهی با تمام ظرفیت در خدمت ارتقاء توان تولید ملی است

رییس جهاددانشگاهی فارس تصریح کرد که امروز این نهاد انقلابی با تمام توان تخصصی و تجهیزاتی خود آماده کمک به ...
استاندار فارس به مناسبت سالروز تاسیس جهاددانشگاهی:  ورود عالمانه جهاددانشگاهی برای رفع کاستی‌ها در فارس لازم است

استاندار فارس معتقد است جهاد دانشگاهی در حوزه مسائل پیش روی این استان باید با کنکاش و نگاه عالمانه ورود ...
مراسم تجلیل از پیشکسوتان جهاددانشگاهی فارس برگزار شد

رئيس جهاد دانشگاهي استان فارس با تصریح اینکه امروز مشکلات اعضای جهاددانشگاهی کمتر از گذشته است، تصریح کرد که با ...


آمار سایت
بازدید امروز: 119
بازدید ماه:3579
بازدید کل:322742

اوقات شرعی
اوقات شرعی


خبرنامه پیامکی