ورود به سایت

نام کاربريکلمهء عبور    


حدیث روز
مؤمن برادر مؤمن است، او را دشنام نمی دهد، از او دریغ نمی کند، و به او گمان بد نمی برد.

 

بحار الانوار، دار احیاء التزا العربی، جلد 75

 خبرنامه ایمیلی

تاریخ انتشار : دوشنبه 12 مرداد 1394

روز شانزدهم مردادماه براي بسياري از مردم ايران و كساني‌كه دل در گرو انقلاب اسلامي و آرمان‌هاي آن داشته و دارند، يادآور زاد روز مولودي است كه در عرصه‌هاي مختلف، تاثيري عميق و ماندگار در راستاي دست‌يابي به اهداف بلند انقلاب داشته و دارد.

 

روز شانزدهم مردادماه براي بسياري از مردم ايران و كساني‌كه دل در گرو انقلاب اسلامي و آرمان‌هاي آن داشته و دارند، يادآور زاد روز مولودي است كه در عرصه‌هاي مختلف، تاثيري عميق و ماندگار در راستاي دست‌يابي به اهداف بلند انقلاب داشته و دارد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا) منطقه فارس، جهاددانشگاهي، طي سي و پنج سال فعاليت، با ورود در حوزه‌هاي علمي، آموزشي، پژوهشي و فرهنگي، پايه‌گذار فعاليت‌هايي بوده و هست كه هر كدام ظرفيتي مانا براي ايران اسلامي به‌شمار مي‌روند.

رئيس جهاددانشگاهي استان فارس در گفت و گو با خبرنگار ايسنا منطقه فارس، در خصوص نقش اين نهاد انقلابي در پيشبرد علم و فن‌آوري در آينده به‌ويژه در شرايط پساتحريم، گفت: تولید علم و تبدیل آن به فن‌آوری از اهم وظایف جهاد دانشگاهی به‌شمار مي‌رود. عمل به این وظیفه منوط به شرایط خاص نیست. چه درشرایط تحریم و چه در شرایط پس از تحریم تلاش خستگی ناپذیر و خداپسندانه در راستای تولید علم، تبدیل به فن‌آوری، تولید ثروت حاصل از دستاوردهای علمی، و ارتقاء سطح جامعه در کلیه شئونات سرلوحه کار در جهاد دانشگاهی بوده و هست.

مسعود رستگار با بيان اينكه تحریم را از دیدگاه‌های مختلف می‌توان مورد نقد و بررسی قرار داد، افزود: مثلا برخی تاثیر تحریم را عمدتا" در مشکلات ناشی از صعوبت دسترسی به دستاوردهای صنعتی و علمی جوامع پیشرفته می‌دانند. عده‌ای تحریم را مشکل دسترسی به منابع علمی روز برای ارتقاء سطح علمی جامعه و نتیجتا" ضعف در تولیدات علمی و فن‌آورانه جامعه می‌دانند. جمعی دیگر تحریم را مانع دسترسی به آخرین مظاهر رفاهی زندگی می‌دانند و الی آخر.

رستگار تصريح كرد: آنچه مسلم است اينكه حذف یا کاهش وابستگی و حرکت در مسیر استقلال کشور حلاوتی وصف ناشدنی برای جهادگر دانشگاهی بهمراه دارد و خوشبختانه در ایام اوج تحریم‌ها، حرکت جهادگرانه و دستاوردهای فوق تصور دانشمندان ایرانی در نهادهای مختلف ازجمله جهاد دانشگاهی، ابهت تحریم‌ها را شکسته و تاثیرگذاری آنها در ابعاد مختلف را به حداقل رسانید، تا جایی که تحریم کنندگان را متحیر و وادار به لغو و کاهش تحریم‌ها كرد و امروز شاهد لحظه شماری آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها برای حضور و تعامل با ایران اسلامی هستیم.

وي در پاسخ به اين سئوال كه چرا حفظ جهاددانشگاهي به‌عنوان يك مركز علمي و تحقيقاتي در دانشگاه‌ها، همچنان ضرورت دارد؟ گفت: اصولا نام جهاد دانشگاهی با تحقیقات و آنهم در دانشگاه و مراکز علمی مترادف است، منابع انسانی جهاد دانشگاهی محصول دانشگاه است و خوشبختانه فعالیت‌های جهاد دانشگاهی موجب ارتقاء سطح علمی و فرهنگی دانشگاه‌ها، توانمندسازی دانشگاهیان و ایجاد انگیزه مضاعف در ایشان شده است.

رستگار تاكيد كرد: جهاددانشگاهی از درون دانشگاه و با نگرش و رویکردی جدید که همان جهت دهی تلاش دانشجویان و دانشگاهیان در راستای  رفع وابستگی‌ها و استقلال علمی و فرهنگی کشور بود، بروز و ظهور پیدا کرد. در حال حاضر نیز ارتقاء دستاوردهای علمی دانشگاهیان و تبدیل آنها به فن‌آوری و تولید ثروت ملی، وظیفه‌ای است که بدون حضور فعال دانشگاهیان در جهاد دانشگاهی و هم‌افزایی توانمندی‌های دانشگاه و جهاد دانشگاهی امکانپذیر نیست.

رئيس جهاددانشگاهي استان فارس گفت: از نتایج غیرقابل انکار تداوم حضور جهاددانشگاهی در دانشگاه‌ها، تربیت مدیران متعهد و متخصص برای آینده کشور و ترویج روحیه جهادی در بین دانشجویان و دانشگاهیان است. همانگونه که بسیاری از نمایندگان مجلس شورای اسلامی و مدیران ارشد موفق استان فارس و کشور سابقه عضویت یا همکاری با جهاد دانشگاهی را داشته‌اند، در آینده نیز دانشجویان و اساتید همکار جهاد دانشگاهی نقش آفرینان عرصه‌های مختلف مدیریتی کشور خواهند بود.

وي در خصوص مهمترين دست‌آورد جهاددانشگاهي استان فارس، به‌ويژه در سال گذشته، نيز گفت: جهاد دانشگاهی استان فارس در زمینه‌های متعدد فرهنگی و رسانه‌اي و مرکز افکارسنجی ایسپا فعال بوده وعلاوه برآن در حوزه‌های فنی، مهندسی، علوم پزشکی، علوم پایه و علوم انسانی، فعالیت‌های آموزشی و پژوهشی شایسته‌ای داشته است.

رستگار ادامه داد: دست‌آوردهاي کاربردی در ژنتیک و سلول‌های بنیادی، خون بندناف نوزاد، فن‌آوری نانو، خانواده و سبک زندگی اسلامی ایرانی و خدمات تخصصی ژنتیک و تشخیص طبی از اهم تلاش‌های حوزه پژوهشی این نهاد در استان پهناور فارس بوده است.

رئيس خبرگزاري‌ ايسنا منطقه فارس در پاسخ به اين سئوال كه نقش جهاددانشگاهي در اجراي نقشه جامع علمي كشور و پيشبرد اهداف دولت چيست؟ گفت: سیاست راهبردی جهاد دانشگاهی تبعیت از رهبری فرزانه انقلاب و حمایت از قوای سه گانه و از جمله دولت بوده و هست.

رستگار خاطرنشان كرد: دیدگاه‌های دولت محترم تدبیر و امید، با دیدگاه‌های جهاد دانشگاهی قرابت بسیاری دارد و لذا جهاد دانشگاهی می‌تواند بیش از پیش در برنامه‌ریزی و اجرای سیاست‌های دولت تدبیر و امید نقش آفرینی کرده و با قبول ماموریت‌ها و مسئولیت‌های بزرگتر و از طریق همراهی و هم‌افزایی، نویدبخش موفقیت‌های روزافزون ملی و بین‌المللی دولت و نظام مقدس جمهوری اسلامی به‌ویژه در شرایط پس از تحریم  باشد.
گزارش تصویری
رونمایی از سایت جدید جهاد دانشگاهی استان فارس

به مناسبت 16 مردادماه سالروز تشکیل جهاد دانشگاهی، از صفحه جدید سایت جهاد دانشگاهی استان فارس به صورت آزمایشی رونمایی ...
سردبیر ایسنای فارس به‌عنوان جهادگر نمونه‌ی کشور برگزیده شد

سردبیر و خبرنگار خبرگزاری دانشجویان (ایسنا) منطقه‌ی فارس، به عنوان جهادگر نمونه‌ی کشور برگزیده شد.
رییس جهاددانشگاهی فارس:  جهاددانشگاهی با تمام ظرفیت در خدمت ارتقاء توان تولید ملی است

رییس جهاددانشگاهی فارس تصریح کرد که امروز این نهاد انقلابی با تمام توان تخصصی و تجهیزاتی خود آماده کمک به ...
استاندار فارس به مناسبت سالروز تاسیس جهاددانشگاهی:  ورود عالمانه جهاددانشگاهی برای رفع کاستی‌ها در فارس لازم است

استاندار فارس معتقد است جهاد دانشگاهی در حوزه مسائل پیش روی این استان باید با کنکاش و نگاه عالمانه ورود ...
مراسم تجلیل از پیشکسوتان جهاددانشگاهی فارس برگزار شد

رئيس جهاد دانشگاهي استان فارس با تصریح اینکه امروز مشکلات اعضای جهاددانشگاهی کمتر از گذشته است، تصریح کرد که با ...


آمار سایت
بازدید امروز: 47
بازدید ماه:2362
بازدید کل:325486

اوقات شرعی
اوقات شرعی


خبرنامه پیامکی