ورود به سایت

نام کاربريکلمهء عبور    


حدیث روز
مؤمن برادر مؤمن است، او را دشنام نمی دهد، از او دریغ نمی کند، و به او گمان بد نمی برد.

 

بحار الانوار، دار احیاء التزا العربی، جلد 75

 خبرنامه ایمیلی

تاریخ انتشار : شنبه 17 مرداد 1394

رئيس جهاددانشگاهي استان فارس تاكيد كرد كه جهاددانشگاهي و دانشگاه‌هاي فارس آماده اند و "ما مي‌توانيم" را در عمل نشان داده‌اند ،به آنها اعتماد کنید و مسئولیتهایی فراتر را به آنها واگذار کنید قطعا پشیمان نمی شوید.

 

رئيس جهاددانشگاهي استان فارس تاكيد كرد كه جهاددانشگاهي و دانشگاه‌هاي فارس آماده اند و "ما مي‌توانيم" را در عمل نشان داده‌اند ،به آنها اعتماد کنید و مسئولیتهایی فراتر را به آنها واگذار کنید قطعا پشیمان نمی شوید.

به گزارش خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا) منطقه فارس، مسعود رستگار، كه در سالروز تاسيس جهاددانشگاهي، به‌عنوان سخنران قبل از خطبه‌هاي نماز جمعه شيراز سخن مي‌گفت، با اشاره به اينكه انقلاب اسلامي ايران بر اساس سه آرمان اساسي، استقلال، آزادي و تاسيس جمهوري اسلامي، شكل گرفت، خاطرنشان كرد: در تحقق تمام آرمان‌هاي اسلامي و انقلابي، حضرت امام(ره)، روي جوانان بخصوص دانشجویان و دانشگاهیان حساب ويژه‌اي باز كرده بودند، به‌ويژه در بحث استقلال كه یک بحث اصلي بود.

وي با بيان اينكه در پيروزي انقلاب و پس از آن شاهد نقش آفريني جوانان انقلابي و پرشور و مومن، در عرصه‌هاي مختلف بوده و هستيم، گفت: امام(ره) همواره بر ضرورت اسلامي شدن دانشگاه‌ها نیز تاكيد مي‌كردند و بالاخره طي دستوري اعلام كردند كه دانشگاه‌ها بايد اسلامي شود. لذا جمع كثيري از دانشجويان و دانشگاهيان تصميم گرفتند كه اين دغدغه رهبر انقلاب را جامه عمل بپوشانند و لذا انقلاب فرهنگی را آغاز و با حضور جمع كثيري از دانشجويان و دانشگاهيان، جهاد دانشگاهی شكل گرفت و 16 مرداد سال 59 كار خود را آغاز كرد.

رستگار گفت: با توجه به اينكه تاسيس جهاددانشگاهي مصادف با ايام دفاع مقدس بود، در عرصه‌هاي مختلف به ياري رزمندگان شتافت، از اعزام دانشجو و دانشگاهيان به جبهه‌ها تا برآورده ساختن نيازهاي مختلف رزمندگان.

او با بيان اينكه جهاددانشگاهي علاوه بر پشتيباني نيروي انساني جبهه‌ها، در ساخت ادوات و تسليحات نظامي و نيازهاي جنگي، نيز اقدامات موثر و ماندگاري انجام داد افزود: اين نهاد انقلابي، اوايل تاسيس مديريت تمام دانشگاه‌هاي كشور را نيز برعهده داشت اما به‌تدريج و با تعريف ماموريت‌هاي جديد كه بخشي از آنها خارج از دانشگاه‌ها بود، جهاددانشگاهي در كنار دانشگاه حضور موثر خود را تداوم بخشيد.

رستگار 4 ماموريت مهم فعلی جهاددانشگاهي را فرهنگي، پژوهشي، آموزشي و اشتغال فارغ‌التحصيلان دانشگاهي عنوان و اضافه كرد: جهاددانشگاهي در حوزه فرهنگي با ايجاد زيرساخت‌هاي متعدد، با هدف تحقق ارزش‌ها و آرمان‌هاي مد نظر انقلاب و نظام اسلامي، حركت‌هاي ماندگاري را انجام داد.

وي با بيان اينكه ايجاد خبرگزاري‌هاي ايسنا و ايكنا، مركز افكار سنجي (ايسپا)، مركز فعاليت‌هاي قرآني و .. از جمله زيرساخت‌هاي فرهنگي ايجاد شده توسط جهاددانشگاهي بوده است، خبرگزاري ايسنا را به استناد آمار وزارت ارشاد و به لحاظ تعداد دسترسي و انعكاس اخبار آن در ساير رسانه‌ها، در كشور جزو خبرگزاري‌هاي برتر دانست.

رستگار همچنين خبرگزاري ايكنا را تنها خبرگزاري قرآني جهان اسلام دانست كه به 42 زبان زنده دنيا، اخبار و گزارش‌هاي خبري خود را تهيه و منعكس مي‌كند.

او گفت: در حوزه پژوهش، جهاددانشگاهي عمدتا پژوهش‌هاي كاربردي مد نظر نظام اسلامي را مورد توجه قرار داده و دنبال كرده است.

رستگار با يادآوري اينكه تمام منابع انساني فعال در جهاددانشگاهي، حاصل زحمات و تلاش‌هاي اساتيد دانشگاه‌هاي كشور هستند، گفت: خوشبختانه حضور جهاددانشگاهي و ارتباط تنگاتنگ اين نهاد با دانشگاه‌ها موجباتي را در كاربردي كردن علم و انجام پژوهش‌هاي كاربردي فراهم كرده است.

وي پژوهشگاه رويان را از افتخارات جهاددانشگاهي و نظام اسلامي دانست و تصريح كرد: در موسسه رويان، پژوهش‌هاي كاربردي و اقدامات علمي بر روي سلول‌هاي بنيادي، فراتر از دنيا پيش‌ رفته است، به‌گونه‌اي كه بسياري از دانشمندان جهاني براي فراگيري مجبور هستند به ايران سفر كنند.

رستگار با بيان اينكه جهاددانشگاهي در عرصه‌هاي علمي و در حوزه‌هاي نظامي و صنعتی، هوا فضا، آب و زيرآب نيز فعاليت‌هاي حساس و تاثيرگذاري انجام داده است، گفت: برخي از اقدامات جهاددانشگاهي، كه علمي و بسيار تاثيرگذار محسوب مي‌شوند، ماهيت محرمانه دارند اما كافي است بدانيم كه اين نهاد در حوزه هواپيماهاي فوق سبک تا اژدرهاي زيردريايي، فرستنده های رادیویی ، دکلهای حفاری، فن آوری نانو ،سیستمهای هوشمند و...فعاليت‌هاي خوبي داشته است.

وي به فعاليت‌هاي جهاددانشگاهي در حوزه علوم انساني نيز اشاره و اضافه كرد: اين نهاد بخصوص بعد از فرمايشات مقام معظم رهبري، در زمينه سبك زندگي اسلامي و جوانان و خانواده فعاليت‌هاي گسترده‌اي را انجام داده است.

رستگار گفت: جهاددانشگاهي در استان فارس و شيراز نيز، تقريبا در تمام حوزه‌ها، در مقیاس کوچک فعاليت‌هايي انجام داده و مي‌دهد.

او فعاليت‌هاي آموزشي جهاددانشگاهي در رشته‌ها و مقاطع مختلف را يادآور و متذكر شد: يكي از مباحث اصلي ما دوره‌هاي كوتاه مدت تخصصي است كه اكنون در شيراز و هفت شهر استان فارس در رشته‌هاي مختلف ايجاد و دنبال كرده‌ و آموزش‌هاي كاربردي را به متقاضيان خصوصا فارغ‌التحصيلان دانشگاهي ارائه كرده‌ايم.

رستگار يكي از اقدامات ماندگار و تاثيرگذار جهاددانشگاهي استان فارس را تلاش براي راه‌اندازي مركز تحقيقات سلول‌هاي بنيادي و سلول‌درماني عنوان و اضافه كرد: کمک به ساخت و تجهيز اين مركز، يكي از مصوبات دولت دهم بود كه ساخت آن با اختصاص بودجه‌ محقق شد و اكنون نيز مراحل پاياني ساخت را طي مي‌كند و امید است با همکاری مسئولین ارشد استان و تخصیص بودجه تجهیزات آن نیز تهیه شود.

رئيس جهاددانشگاهي استان فارس خواستار همراهي و مساعدت بيشتر دولت و نمايندگان مجلس با مراكز علمي تحقيقاتي شد و گفت: جهاددانشگاهي و دانشگاه‌هاي فارس آماده اند و "ما مي‌توانيم" را در عمل نشان داده‌اند ،به آنها اعتماد کنید و مسئولیتهایی فراتر را به آنها واگذار کنید قطعا پشیمان نمی شوید.

رستگار گفت: بركتي در حركت دانشمندان ايراني وجود دارد كه در هيچ‌نقطه‌اي نيست، كار دانشمندان ايراني كه در داخل كشور به فعاليت مشغول هستند، بركات و ثمراتي به مراتب بيشتر از دانشمندان ايراني فعال در خارج از كشور دارد.

رئيس جهاددانشگاهي استان فارس خواستار توجه بيشتر دولت‌مردان و نمايندگان مجلس به تخصيص اعتبارات پژوهشي شد و گفت: با تكيه به تحصيل‌كردگان دانشگاه‌هاي كشور مي‌توان كارهاي بزرگي انجام داد، اگر بودجه‌هاي پژوهشي متناسب با مقررات و قوانين و نه حتی در حد ساير كشورهاي جهان، اختصاص داده شود، گام‌هاي بلندي مي‌توان برداشت.

وي يكي از دغدغه‌هاي مهم امروز جهاددانشگاهي و دانشگاهها را حركت صحيح در شرايط پس از تحريم دانست و گفت: بايد مراقب بود كه اشتباهات گذشته، بار ديگر تكرار نشود.

رستگار با يادآوري اين نكته كه ايران با داشتن 32 ميليون نيروي انساني بين 20 تا 40 سال، عظيم‌ترين سرمايه را در جهان دارد، گفت: در گذشته كارخانه‌ها وارد ايران شد اما دانش فنی آن نيامد، اين بار اگر درها باز شد و تحريم‌ها برداشته شد، نبايد شاهد ورود مکرر كارخانه‌ها به كشور باشيم، بلكه بايد دسترسي راحت به منابع علمي را فراهم كنيم تا رشد و توسعه متوازن و پايدار در عرصه‌هاي مختلف بيش از پيش، حاصل شود.

رئیس خبرگزاریهای ایسنا و ایکنا در استان  در ادامه سخنان خود 17 مرداد روز خبرنگار را گرامی داشت و از عموم خبرنگاران صدیق و تلاشگر عرصه رسانه قدردانی نموده و درگذشت کمال سلمانپور گزارشگر ، خبرنگار و مجری توانمند و فرهنگی صدای جمهوری اسلامی منطقه فارس را تسلیت گفت.
گزارش تصویری
رونمایی از سایت جدید جهاد دانشگاهی استان فارس

به مناسبت 16 مردادماه سالروز تشکیل جهاد دانشگاهی، از صفحه جدید سایت جهاد دانشگاهی استان فارس به صورت آزمایشی رونمایی ...
سردبیر ایسنای فارس به‌عنوان جهادگر نمونه‌ی کشور برگزیده شد

سردبیر و خبرنگار خبرگزاری دانشجویان (ایسنا) منطقه‌ی فارس، به عنوان جهادگر نمونه‌ی کشور برگزیده شد.
رییس جهاددانشگاهی فارس:  جهاددانشگاهی با تمام ظرفیت در خدمت ارتقاء توان تولید ملی است

رییس جهاددانشگاهی فارس تصریح کرد که امروز این نهاد انقلابی با تمام توان تخصصی و تجهیزاتی خود آماده کمک به ...
استاندار فارس به مناسبت سالروز تاسیس جهاددانشگاهی:  ورود عالمانه جهاددانشگاهی برای رفع کاستی‌ها در فارس لازم است

استاندار فارس معتقد است جهاد دانشگاهی در حوزه مسائل پیش روی این استان باید با کنکاش و نگاه عالمانه ورود ...
مراسم تجلیل از پیشکسوتان جهاددانشگاهی فارس برگزار شد

رئيس جهاد دانشگاهي استان فارس با تصریح اینکه امروز مشکلات اعضای جهاددانشگاهی کمتر از گذشته است، تصریح کرد که با ...


آمار سایت
بازدید امروز: 2
بازدید ماه:3769
بازدید کل:322932

اوقات شرعی
اوقات شرعی


خبرنامه پیامکی