ورود به سایت

نام کاربريکلمهء عبور    


حدیث روز
مؤمن برادر مؤمن است، او را دشنام نمی دهد، از او دریغ نمی کند، و به او گمان بد نمی برد.

 

بحار الانوار، دار احیاء التزا العربی، جلد 75

 خبرنامه ایمیلی

تاریخ انتشار : چهارشنبه 22 مهر 1394

معاون پژوهشي جهاددانشگاهي استان فارس با اشاره به پیشنهاد اين نهاد انقلابي برای اجراي طرح پژوهشي "خانواده كارآمد" لزوم انجام اين حركت علمي پژوهشي را در ابعاد ديني و اجتماعي يك‌ ضرورت برشمرد و بر آمادگی گروههای پژوهشی این نهاد برای انجام آن تاکید نمود.

 

معاون پژوهشي جهاددانشگاهي استان فارس با اشاره به پیشنهاد اين نهاد انقلابي برای اجراي طرح پژوهشي "خانواده كارآمد" لزوم انجام اين حركت علمي پژوهشي را در ابعاد ديني و اجتماعي يك‌ ضرورت برشمرد و بر آمادگی گروههای پژوهشی این نهاد برای انجام آن تاکید نمود.

به گزارش روابط عمومی جهاد دانشگاهی استان فارس اشرف شجاعي معاون پژوهشی جهاد دانشگاهی استان فارس، گفت: اصولاً تیپ‎های خانوادگی را می‎توان به سه دسته خانواده‎ی كارآمد، خانواده‎ی ناكارآمد و خانواده‎ی مشكل دار تقسیم كرد.

وي توضيح داد: خانواده كارآمد با آمادگي لازم از نظر اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي تشكيل شده يا اعضاي آن براي كسب آنها تلاش كرده‌اند، بعلاوه افراد خانواده واجد مهارتهاي لازم براي رويارويي با مسائل و مشكلات خود هستند اما خانواده ناكارآمد علاوه بر اينكه فاقد منابع لازم براي اداره خانواده است، اعضا مهارت‌هاي لازم براي فائق آمدن به مشكلات خود را هم ندارد.

معاون پژوهشی جهاد دانشگاهی فارس با بيان اينكه خانواده كارآمد پايدار بوده و با هرضربه‌ا‎ی واژگون نمی‎شود، ادامه داد: خانواده‌هاي كارآمد آسيب‌هاي كمتري داشته و مسائل خود را به خوبي مديريت كرده، علاوه بر اينكه آرامش و سعادت را براي اعضاي خود فراهم مي‌كنند، موجب سعادت جامعه نيز مي‌شوند. اما در خانواده‌هاي ناكارآمد چون مهارت‌هاي زندگي در سطح پاييني قرار دارد و انسجام خانواده در معرض خطر است، پايداري زيادي مشاهده نمي‌شود و حتي اگر جدايي و طلاق هم حادث نشود، آسيب‌هاي زيادي براي اعضاي خانواده و جامعه بزرگتر به همراه دارد. در اين خانواده‌ها عملكرد خانواده سالم نيست و خانواده نياز به كمك فوري دارد.

شجاعی با اشاره به این که بيشتر خانواده‌ها نه كاملا كارآمد و نه كاملا ناكارآمدند بلكه ممكن است مشكلاتي در محتوا يا فرايند داشته باشند، افزود: خانواده‌ها ممكن است در حوزه محتوا يعني منابع لازم براي اداره خانواده مشكل داشته باشد و به لحاظ منابع اقتصادي يا محتواي فرهنگي اجتماعي يا سلامتي اعضاي خانواده يا حتي فقدان يكي از اعضاي كليدي خانواده دچار مشكل باشند. اين خانواده‌ها وقتي مشكلات حاد دارند به نهادهاي حمايتي مراجعه مي‌كنند. برخي ديگر از خانواده‌ها مشكلات فرايندي دارند يعني مهارت استفاده از منابع و حل مشكلات خود را ندارند و مهارت حل مسئله، مهارت‌هاي ارتباطي، مهارت‌هاي فرزندپروري يا ديگر مهارت‌هاي لازم براي اداره مناسب خانواده، مفقود است. اين خانواده‌ها معمولا در شرايط مشكلات شديد به مراكز مشاوره و روان درماني مراجعه مي‌كنند و به شدت نيازمند آموزش‌هاي مهارتي هستند.

معاون پژوهشی جهاد دانشگاهی استان فارس ادامه داد: مشکلات حوزه‎ی خانواده و آسیب‌هایی که بدليل نقص در فرايندها و محتواي خانواده بر این نهاد مقدس وارد می‌شود، موجب کاهش کارکردهای آن شده و بحران‌هایی را دامنگیر آن می‌كند که اثرات آن برجامعه، بویژه در دهه اخیر کاملا مشهود است.

وي عمرکوتاه ازدواج، روابط خارج از ازدواج، افزایش تعداد خانواده‌های تک والدی(طلاق) و فاصله‌ی عاطفی فرزندان با والدین را بخشی از نگرانی‌های حاضر در حوزه‌ی خانواده عنوان و اضافه كرد: مجموعه‎ی این نگرانی‎ها، موجب شد تا جهاد دانشگاهی استان فارس، اجرای طرح "خانواده‎ی ‎کارآمد" را در دستور کار خود قرار دهد.

شجاعی با اشاره به اينكه جهاد دانشگاهی استان فارس در نظر دارد با همکاری مسئولان استان و دستگاه‌های اجرایی مرتبط، وضعيت موجود نهاد خانواده را بررسی و مشكلات فرايند و محتواي خانواده را روشن كند، هدف نهایی طرح را تحلیل وضعیت موجود با استناد به گزارش‌ها و بررسی‌های علمی و تهيه نقشه راه و راهكارهاي عملي براي توانمندسازي خانواده‌ها در جهت افزايش كارآمدي و پايداري آنها عنوان كرد و گفت: نتيجه كار در نهایت ياري رساندن به آرمان‌های فرهنگی جامعه‎ی اسلامی، بر پایه‎ی تحقیق و علم، است.

معاون پژوهشی جهاد دانشگاهی استان فارس، با اشاره به این که كارهاي بزرگ بدون همكاري بين سازماني امكان‌پذير نيست، یاری سازمان‌های ذیربط در اجرای اين طرح را ضروري توصيف و اضافه كرد: آسیب‌ها و بحران‎های اجتماعی هزینه‎های زیادی را بر جامعه تحمیل می‎کند  و از این رو سرمایه‌گذاری در راستای ریشه‌یابی و پیدا كردن راهکارهای برخورد با این بحران‎ها و آسیب‎ها، یکی از راه‌های ارتقاء اقتصادی و اجتماعی کشور است.

وی افزود: هزینه‌های مستقیم و غیر مستقیم پدیده‌هایی چون طلاق، اعتیاد و عوامل مرتبط با آن از قبیل ناهنجاری‌های رفتاری فرزندان، زندان، هزینه‌های تحمیلی بدسرپرستی يا بی‌سرپرستی زنان و از این قبیل، به عدد و رقمی خواهد رسید که شاید در تصور هم نگنجد. بنابراین، اگر امکان تامین بودجه مناسب برای اجرای طرح حاضر وجود داشته باشد و این امکان بوجود آید که بتوانیم بررسی پارامترها و دامنه‎ی جغرافیایی آن را افزایش دهیم، بی‌شک نتایج بسیارمطلوبی را در پی خواهد داشت که در نهایت، آرمان «خانواده کارآمد» را عملی مي‌كند.

شجاعی با اشاره به این که توجه مقام معظم رهبری به حوزه‎ی خانواده و دغدغه‎ی سایر مسئولان، در سطوح ملی و استانی، حاکی از اهمیت موضوع است، افزود: مسئولان هرکدام از منظری به موضوع می‎پردازند. حال این که اگر همه‎ی این اقدامات در يك راستا قرار گیرد، بی‎شک تأثیرات عمیق‎تری بجا خواهد گذاشت. نتایج طرح "خانواده كارآمد" می‌تواند برای همه‎ی نهاد‎ها ی ذیربط، مثمر ثمر باشد.

معاون پژوهشی جهاددانشگاهی استان فارس با بیان این که مطالعات مقدماتی طرح مذکور توسط جهاد دانشگاهی انجام شده است گفت: انتظار می‎رود استانداری و فرمانداری و سایر دستگاه‎های مرتبط نظير شورای فرهنگ عمومی استان، بهزیستی، دادگستری، شورای اسلامی و شهرداری ،سازمان تبلیغات اسلامی، فرهنگ و ارشاد اسلامی، دفتر امور بانوان و خانواده استانداری، کارگروه پژوهش و فناوری و اداره كل ورزش و جوانان، جهاددانشگاهي را در اجراي بهينه اين طرح ياري دهند، چرا که بي‌ترديد اين اقدام يك وظيفه ديني و اجتماعي بوده و همه نهادها و مسئولان در آن سهم خواهند داشت.
گزارش تصویری
رونمایی از سایت جدید جهاد دانشگاهی استان فارس

به مناسبت 16 مردادماه سالروز تشکیل جهاد دانشگاهی، از صفحه جدید سایت جهاد دانشگاهی استان فارس به صورت آزمایشی رونمایی ...
سردبیر ایسنای فارس به‌عنوان جهادگر نمونه‌ی کشور برگزیده شد

سردبیر و خبرنگار خبرگزاری دانشجویان (ایسنا) منطقه‌ی فارس، به عنوان جهادگر نمونه‌ی کشور برگزیده شد.
رییس جهاددانشگاهی فارس:  جهاددانشگاهی با تمام ظرفیت در خدمت ارتقاء توان تولید ملی است

رییس جهاددانشگاهی فارس تصریح کرد که امروز این نهاد انقلابی با تمام توان تخصصی و تجهیزاتی خود آماده کمک به ...
استاندار فارس به مناسبت سالروز تاسیس جهاددانشگاهی:  ورود عالمانه جهاددانشگاهی برای رفع کاستی‌ها در فارس لازم است

استاندار فارس معتقد است جهاد دانشگاهی در حوزه مسائل پیش روی این استان باید با کنکاش و نگاه عالمانه ورود ...
مراسم تجلیل از پیشکسوتان جهاددانشگاهی فارس برگزار شد

رئيس جهاد دانشگاهي استان فارس با تصریح اینکه امروز مشکلات اعضای جهاددانشگاهی کمتر از گذشته است، تصریح کرد که با ...


آمار سایت
بازدید امروز: 119
بازدید ماه:3579
بازدید کل:322742

اوقات شرعی
اوقات شرعی


خبرنامه پیامکی