ورود به سایت

نام کاربريکلمهء عبور    


حدیث روز
مؤمن برادر مؤمن است، او را دشنام نمی دهد، از او دریغ نمی کند، و به او گمان بد نمی برد.

 

بحار الانوار، دار احیاء التزا العربی، جلد 75

 خبرنامه ایمیلی

تاریخ انتشار : شنبه 6 آذر 1395

رئیس جهاد دانشگاهی فارس با اشاره به انتخاب شیراز به‌عنوان پایتخت جوانان جهان اسلام، آمادگی این نهاد را برای همراهی تأثیرگذار در بخش‌های مختلف تقویت این عنوان اعلام كرد.

 

رئیس جهاد دانشگاهی فارس با اشاره به انتخاب شیراز به‌عنوان پایتخت جوانان جهان اسلام، آمادگی این نهاد را برای همراهی تأثیرگذار در بخش‌های مختلف تقویت این عنوان اعلام كرد.

به گزارش روابط عمومی جهاد دانشگاهی استان فارس، مسعود رستگار، رئیس جهاد دانشگاهی فارس در جمع خبرنگاران در روز چهارشنبه سوم آذرماه 95 گفت: نهاد جهاد دانشگاهی یك ظرفیت تخصصی در سطح كشور به‌شمار می‌رود كه دست‌آوردهای آن مکرراً مورد تائید مقام معظم رهبری و تمام مسئولان در دوره‌های مختلف بوده و است.

وی با بیان اینكه جهاد دانشگاهی در ۴ حوزه فرهنگی، پژوهشی، آموزشی و همیاری اشتغال فارغ‌التحصیلان دانشگاهی، وظایف تعریف شده‌ای دارد و فعال است، گفت: البته در استان فارس ما براساس توانمندی‌های موجود در این نهاد، در حوزه اشتغال، پا را فراتر گذاشته و اشتغال عمومی و توانمندسازی نیروی انسانی را در دستور كار قرار داده‌ایم.

رستگار با تصریح اینكه جهاد دانشگاهی یك ظرفیت قوی در حوزه پژوهش و در بخش‌های فنی و مهندسی و علوم پزشكی علوم پایه و علوم انسانی است، گفت: طی سال‌های گذشته تاكنون اقدامات شاخصی در این بخش‌ها توسط جهاد دانشگاهی انجام شده است و تداوم دارد.

وی در ادامه به فعالیت‌های فرهنگی جهاد دانشگاهی اشاره كرد و گفت: جهاد دانشگاهی در عرصه فرهنگی اقدامات متنوعی را به خصوص در دانشگاه‌ها انجام می‌دهد كه از جمله آن‌ها می‌توان به فعالیت‌های هنری قرآنی اشاره كرد كه از طریق راه‌اندازی انجمن‌های تخصصی هنری قرآنی در طول سال جشنواره‌های هنری قرآنی را ویژه هنرمندان دانشجوی سراسر كشور اجرا می‌كند.

رستگار همچنین فعالیت‌های خبرگزاری‌های ایسنا و ایكنا را یادآور شد و گفت: این نهاد انقلابی با در اختیار داشتن دو خبرگزاری بزرگ و مهم كشور سعی در حفظ دستاوردهای فرهنگی انقلاب اسلامی داشته و در عرصه‌ جنگ نرم نیز در كنار سایر رسانه‌های انقلابی به ایفای نقش می‌پردازد.

رئيس جهاد دانشگاهی فارس، با منحصر به فرد خواندن فعالیت‌های خبرگزاری ایكنا در میان تمام رسانه‌ها گفت: این خبرگزاری با ترجمه اخبار خود به‌صورت روزانه به زبان‌های مختلف نقش مهمی را در معرفی چهره اصیل اسلام ناب محمدی(ص) به جهانیان ایفا می‌كند.

وی همچنين با يادآوری اين نكته كه بسیاری از پژوهش‌های جهاد دانشگاهی در فارس به نتیجه رسیده است، توضیحات مبسوطی را پیرامون طرح‌های حوزه نانوتکنولوژی در زمینه های نانوکاتالیست ، لاستیک ،پلاستیک، بسته بندی نانویی و ... ارائه کرد.

رئیس خبرگزاری ایكنا شعبه فارس تأكید كرد: جهاد دانشگاهی به‌عنوان یك نهاد علمی و پژوهشی با توانمندی‌های اثبات شده و اعضای هیئت علمی جهاد دانشگاهی و دانشگاه‌های معتبر استان اعلام آمادگی می‌كند كه پژوهش‌های مد نظر دستگاه‌ها را  در حوزه‌های مختلف علوم اجتماعی، مهندسی و علوم تجربی و پزشكی، دنبال كند.

رستگار با اشاره به انتخاب شیراز به‌عنوان پایتخت جوانان جهان اسلام، آمادگی جهاد دانشگاهی برای همراهی تأثیرگذار در بخش‌های سیاست‌گذاری، زمینه‌سازی ، طراحی و اجرایی را اعلام كرد.

رئیس جهاد دانشگاهی استان فارس با بیان اینكه ۱۰ الی ۱۵ درصد از بودجه این نهاد مصوبه مجلس و دولتی است، امكان الگوبرداری سایر دستگاه‌ها از جهاد دانشگاهی با هدف كاهش وابستگی به بودجه دولتی را یادآور شد و گفت: البته علی‌رغم وجود توان، تخصص و تفكرات خوب، اما به لحاظ سخت‌افزاری و امكانات در وضعیت خوبی قرار نداریم و دستگاه‌های مختلف اجرائی می‌توانند با واگذاری پروژه‌های خود، ضمن اطمینان از نتایج مناسب، زمینه تقویت جهاد دانشگاهی را نیز فراهم كنند.

وی در ادامه با اشاره به دست‌آوردهای جهاد دانشگاهی فارس در حوزه نرم‌افزارهای مختلف، توانمندی‌های این نهاد در بخش‌های ژنتیك، سلول‌های بنیادی و خون بند ناف را نیز یادآور شد و گفت: سال‌ها پیش اولین مرکز مشاوره و آزمایشگاه ژنتیك جنوب ایران توسط این نهاد در شیراز راه‌اندازی شد.

رئیس خبرگزاری ایكنا شعبه فارس همچنین پژوهش‌های انجام شده در حوزه علوم انسانی توسط جهاد دانشگاهی فارس را شاخص خواند و با اشاره به فعالیت‌های آموزشی این نهاد گفت: آموزش مدنظر جهاد دانشگاهی، به‌عنوان محملی برای تقویت پژوهش و فرهنگ است.

وی با بیان اینكه طی ۱۰ سال گذشته ۱۰ مرکز آموزش تخصصی جهاد دانشگاهی در شهرستان‌های فارس راه‌اندازی شده است، گفت: آموزش‌های ارائه شده از سوی جهاد دانشگاهی تماما كاربردی بوده و نهایتاً منجر به اشتغال می‌شود و درصد بالایی از افراد آموزش دیده توسط این نهاد، در حوزه مورد نظر مشغول به‌كار و یا توانمندتر شده‌اند.

رستگار با یادآوری اینكه جهاد دانشگاهی توان ارائه آموزش‌های تخصصی در حوزه‌های مختلف را دارد، گفت: در دوران تحریم، زمانی كه شركت‌های خارجی عهده‌دار آموزش نیروی انسانی شركت‌های نفت و گاز، برگزاری دوره‌های آموزشی را متوقف كردند، جهاددانشگاهی به این حوزه ورود و چند دوره  ۶ الی ۹ ماهه آموزشی برای نیروهای تازه استخدام گاز پارس جنوبی را برگزار كرد.

رئیس جهاد دانشگاهی استان فارس با اشاره به اینكه ارائه دوره‌های آموزشی این نهاد از استان فارس فراتر رفته و استان بوشهر را هم در بر گرفته است، گفت: آموزش‌های ارائه شده توسط جهاددانشگاهی در تمام حوزه‌های علوم انسانی، فنی و مهندسی و علوم تجربی گسترش دارد و حتی آموزش‌های تخصصی به پزشكان و دندانپزشكان را در بر می‌گیرد.

رستگار با اشاره به اینكه یكی از مشكلات جامعه، اشتغال فارغ‌التحصیلان دانشگاهی است، گفت: جهاد دانشگاهی در راستای ایجاد بسترهای مناسب برای اشتغال فارغ‌التحصیلان، توانمندسازی آنان را در رشته‌های مختلف و با برگزاری دوره‌های تخصصی، در دستور كار قرار داده و در این حوزه نیز موفق عمل كرده است.

رئیس جهاد دانشگاهی استان فارس با اشاره به فعال بودن بانك خون بندناف در شیراز،‌ آمادگی این نهاد برای راه‌اندازی این امكان در شهرستان‌های متقاضی را اعلام كرد.

وی همچنین با اشاره به پتانسیل‌های فارس در حوزه سنگ‌های نیمه قیمتی و قیمتی و نیروی انسانی مستعد و توانمند، گفت: جهاددانشگاهی این امكان را دارد كه علاوه بر برگزاری دوره‌های آموزشی برای علاقه‌مندان در سطح استان، بسترهای اشتغال خانگی و صنعتی را فراهم كرده و به توانمندی اقتصادی افراد كمك كند.

رستگار با یادآوری اینكه تجارت سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی در جهان یك تجارت ۸۰۰ میلیارد دلاری است، گفت: ایران در سال حدود یك میلیارد دلار از كشورهای مختلف تزئینات سنگی وارد می‌كند. حال آنكه ظرفیت فعال شدن این صنعت در استان فارس وجود دارد.

وی گفت: طی هشت سال گذشته بارها این موضوع از سوی جهاددانشگاهی مطرح، کارگاه‌ها و سمینارها و  دوره‌های آموزشی سطوح مختلف گوهرسنگ‌ها و سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی، شناسائی،تراش ، طراحی جواهرات و طلاسازی را برگزار كرده است اما هنوز همراهی موثر مسئولین استان به سطح مطلوب نرسیده است.

ما آمادگی كامل برای ارائه توجیهات، مشاوره ، تحویل و اجرای طرح‌های اشتغالزایی خانگی و کوچک و متوسط زودبازده را داریم.

رستگار با بیان اینكه یكی دیگر از مشكلات امروز ، كم‌توجهی به شیوه تخصیص و هزینه کرد اعتبارات پژوهشی است، گفت: اعتبارات پژوهشی هر دستگاه غالبا در همان دستگاه هزینه می‌شود حال آنكه می‌توان بررسی كرد كه  آیا طی یك دهه گذشته انجام طرح‌های پژوهشی توسط خود دستگاه ، دستاوردی را درپی داشته است؟

وی با تصریح اینكه تمركز اعتبارات پژوهشی در دستگاه‌های علمی و پژوهشی، دانشگاه‌ها و موسسات پژوهشی، می‌تواند كشور را در حوزه پژوهش در مسیر رشد و توسعه قرار دهد، گفت: مجلس شورای اسلامی و نمایندگان فارس در مجلس شورای اسلامی در این زمینه می‌توانند بسیار موثر واقع شوند.

رستگار با بیان اینكه سال گذشته بیش از یک میلیارد تومان بودجه پژوهشی استان فارس جذب نشده باقی‌مانده بود، گفت: متاسفانه این موضوع فقط به یک سال برنمی‌گردد، طی سال‌های گذشته هم این اتفاق رخ داده و در نهایت با هدف جذب مانده بودجه پژوهشی، غالب اعتبارات صرف خرید تجهیزات سخت‌افزاری می‌شود.
گزارش تصویری
رونمایی از سایت جدید جهاد دانشگاهی استان فارس

به مناسبت 16 مردادماه سالروز تشکیل جهاد دانشگاهی، از صفحه جدید سایت جهاد دانشگاهی استان فارس به صورت آزمایشی رونمایی ...
سردبیر ایسنای فارس به‌عنوان جهادگر نمونه‌ی کشور برگزیده شد

سردبیر و خبرنگار خبرگزاری دانشجویان (ایسنا) منطقه‌ی فارس، به عنوان جهادگر نمونه‌ی کشور برگزیده شد.
رییس جهاددانشگاهی فارس:  جهاددانشگاهی با تمام ظرفیت در خدمت ارتقاء توان تولید ملی است

رییس جهاددانشگاهی فارس تصریح کرد که امروز این نهاد انقلابی با تمام توان تخصصی و تجهیزاتی خود آماده کمک به ...
استاندار فارس به مناسبت سالروز تاسیس جهاددانشگاهی:  ورود عالمانه جهاددانشگاهی برای رفع کاستی‌ها در فارس لازم است

استاندار فارس معتقد است جهاد دانشگاهی در حوزه مسائل پیش روی این استان باید با کنکاش و نگاه عالمانه ورود ...
مراسم تجلیل از پیشکسوتان جهاددانشگاهی فارس برگزار شد

رئيس جهاد دانشگاهي استان فارس با تصریح اینکه امروز مشکلات اعضای جهاددانشگاهی کمتر از گذشته است، تصریح کرد که با ...


آمار سایت
بازدید امروز: 15
بازدید ماه:2267
بازدید کل:325391

اوقات شرعی
اوقات شرعی


خبرنامه پیامکی