ورود به سایت

نام کاربريکلمهء عبور    


حدیث روز
مؤمن برادر مؤمن است، او را دشنام نمی دهد، از او دریغ نمی کند، و به او گمان بد نمی برد.

 

بحار الانوار، دار احیاء التزا العربی، جلد 75

 خبرنامه ایمیلی

تاریخ انتشار : چهارشنبه 8 آذر 1391

رئيس جهاد دانشگاهی فارس با تأكيد بر اهميت تبديل تهديدها به فرصت در شرايط امروزی گفت:‌ خواجه نصيرالدين طوسی مصداق بارز تبديل‌كننده تهديد به فرصت است.

رئيس جهاد دانشگاهی فارس با تأكيد بر اهميت تبديل تهديدها به فرصت در شرايط امروزی گفت:‌ خواجه نصيرالدين طوسی مصداق بارز تبديل‌كننده تهديد به فرصت است.

 به گزارش روابط عمومي جهاد دانشگاهي فارس، مسعود رستگار، رئيس جهاد دانشگاهی فارس چهارشنبه، 8 آذرماه در مراسم افتتاحيه همايش ملی گراميداشت خواجه نصيرالدين طوسی با بيان اينكه برگزاری اين نوع همايش‌ها كه بزرگداشت مفاخر ايران و اسلام است قطعاً تأثيرات شايسته‌ای به‌دنبال دارد، گفت:‌ وظيفه‌ی امروز ‌ما‌ اين است كه بتوانيم شناخت بيشتری نسبت به مفاخر اسلام و ايران پيدا كنيم و در گام بعد، پس از اينكه اطلاعات‌مان كافی شد و شناخت كافی پيدا كرديم بايد تلاش در جهت شناساندن اين مفاخر بويژه به نسل جوان و بالاخص اقشار تحصيل‌كرده جامعه كرد تا بحث خودباوری را بيش از پيش ‌بين آنان بسط و گسترش داد.

 وی با تأكيد بر اهميت تلاش جهت شناسايی نوابغ فعلی جوامع اسلامی، افزود: مشرق زمين روزگاری مهد تمدن بوده و علم و صنعت و همه چيز از مشرق زمين به سمت ساير بلاد صادر می‌شد‌ اما علم جای خاصی نمی‌ماند و نوری است كه همه جا قابل تابش است و هر كسی‌كه از آن بهره‌مند شد می‌تواند استعدادهايش را بروز دهد.

 رستگار تصريح كرد: اكنون كه علم و صنعت ما از غرب می‌آید اميدواريم بتوانيم به حداكثر بهره‌مندی و بهره‌وری در كسب و علم دانش برسيم و روزی برسد كه مجدداً شرق مصدر ‌صدور علم، صنعت و دانش شود.

 رئيس خبرگزاری قرآنی ايران(ايكنا) شعبه فارس با اشاره به آيه 4 سوره جمعه «ذَلِكَ فَضْلُ اللَّهِ يُؤْتِيهِ مَن يَشَاءُ وَاللَّهُ ذُو الْفَضْلِ الْعَظِيمِ؛ اين فضل خداست آن را به هركه بخواهد عطا مى‏كند و خدا داراى فضل بسيار است»، ابراز اميدواری كرد: ما نيز بتوانيم از فضل عظيم خداوندی بهره‌مند شويم و در اين راستا سرآمد باشیم و افتخار كنيم به اينكه ايرانی و مسلمان هستيم.

 وی با اشاره به ابعاد مختلف شخصيت خواجه نصيرالدين طوسی، تصريح كرد: خواجه نصيرالدين طوسی يكی از انديشمندان و نوابغ كم‌نظير و كارآمد در قرن هفتم هجری يعنی قرنی كه سراسر هجوم قوم مغول در آن به‌وقوع پيوسته،‌ بوده است.

 رستگار اظهار كرد: خواجه نصير توانست با كوشش و نبوغ خود و با شناختی كه در آن زمان از او داشتند كه از سرآمدان علم، حكمت، فلسفه و رياضيات بود، توانست نبوغ خود را به‌كار گيرد و تهديد را به فرصت تبديل كند و در واقع می‌توان گفت مصداق بارز تبديل‌كننده تهديد به فرصت خواجه نصيرالدين طوسی است.

 رئيس جهاد دانشگاهی فارس با بيان اينكه خواجه در آن‌زمان كه ناامنی به حد وفور بود و عصر جنگ و حمله مغول بود توانست در آن شرايط سخت خوش بدرخشد، تأكيد كرد: در حال حاضر نيز شرايط ما بسيار خوب است بنابراين ما بايد ذره ذره تهديدها را به فرصت تبديل كنيم و آن‌ها را از دست ندهيم.

 وی ادامه داد:‌ يكی از ويژگی‌های خواجه نصير اين بوده كه بهترين استفاده را از فرصت‌ها كرده و در زمان حكومت مغول توانست كتابخانه‌های عظيمی با 40 هزار عنوان كتاب راه بياندازد و يا رصدخانه‌ای در مراغه احداث كند.

 رستگار خاطرنشان كرد:‌ يكی ديگر از ويژگی‌های خواجه نصير اين بود كه او معلم بود و در عين حال متعلم يعنی همزمان كه با علامه حلی كار می‌كرد و حكمت به او می‌آموخت از او فقه را آموزش می‌ديد و اين نكاتی است كه بايد توجه كرد.

 رئيس سازمان همياری و اشتغال فارغ‌التحصيلان فارس با يادآوری اينكه خواجه نصير در هر زمانی از هر وسيله‌ای توانسته استفاده كند و خدمات بسيار زيادی ارائه دهد، گفت: در اواخر قرن هفتم می‌بينيم كه بسياری از قوم مغول و كسانی كه كاردار و كارگزار دربار بودند به اسلام گرايش پيدا می‌كنند و و اسلام دين رسمی ايران می‌شود.

 وی خاطرنشان كرد: يكی از نكات ديگری كه درباره خواجه نصير هر ‌از‌ گاهی اشكال می‌شده، بحث حضور او در دربار مغول بوده، كه در اين رابطه به نقل قول امام راحل(ره) اكتفا می‌كنيم كه فرمود: خواجه نصيرالدين و امثال آن برای اين به دربار نمی‌رفت كه وزارت كند بلكه برای اين به دربار رفت تا آن‌ها را آدم كند،‌ نمی‌رفت تا تحت نفوذ آن‌ها باشد، می‌رفت تا آن‌ها را مهار كند تا اندازه‌ای كه بتواند.

 رستگار در پايان با اشاره به روز 5 اسفندماه و روز مهندس كه مصادف با روز خواجه نصيرالدين طوسی گفت: پيشنهاد می‌شود كه مقالات رسيده و مقالاتی كه از اين همايش استخراج می‌شود، گردآوری و در روز مهندس نيز گراميداشتی برای اين حكيم فرزانه داشته باشيم و همچنين به تعدادی از شركت‌كنندگان در اين همايش با قيد قرعه هديه مسافرتی به مراغه اهدا شود.
گزارش تصویری
رونمایی از سایت جدید جهاد دانشگاهی استان فارس

به مناسبت 16 مردادماه سالروز تشکیل جهاد دانشگاهی، از صفحه جدید سایت جهاد دانشگاهی استان فارس به صورت آزمایشی رونمایی ...
سردبیر ایسنای فارس به‌عنوان جهادگر نمونه‌ی کشور برگزیده شد

سردبیر و خبرنگار خبرگزاری دانشجویان (ایسنا) منطقه‌ی فارس، به عنوان جهادگر نمونه‌ی کشور برگزیده شد.
رییس جهاددانشگاهی فارس:  جهاددانشگاهی با تمام ظرفیت در خدمت ارتقاء توان تولید ملی است

رییس جهاددانشگاهی فارس تصریح کرد که امروز این نهاد انقلابی با تمام توان تخصصی و تجهیزاتی خود آماده کمک به ...
استاندار فارس به مناسبت سالروز تاسیس جهاددانشگاهی:  ورود عالمانه جهاددانشگاهی برای رفع کاستی‌ها در فارس لازم است

استاندار فارس معتقد است جهاد دانشگاهی در حوزه مسائل پیش روی این استان باید با کنکاش و نگاه عالمانه ورود ...
مراسم تجلیل از پیشکسوتان جهاددانشگاهی فارس برگزار شد

رئيس جهاد دانشگاهي استان فارس با تصریح اینکه امروز مشکلات اعضای جهاددانشگاهی کمتر از گذشته است، تصریح کرد که با ...


آمار سایت
بازدید امروز: 124
بازدید ماه:4086
بازدید کل:285419

اوقات شرعی
اوقات شرعی


خبرنامه پیامکی